Narzędzia zasilane sprężonym powietrzem spotkamy w każdym warsztacie samochodowym. Dzięki nim mechanicy mogą wykonywać trudne prace w prosty i szybki sposób. Narzędzia tego typu możemy też wykorzystywać do domowego użytku. Klucze pneumatyczne wymagają do działania jedynie kompresora, który można nabyć za niewielkie pieniądze. Sprawdzamy, dlaczego warto posiadać tego typu wyposażenie w garażu.
Łatwe odkręcanie kół
Główną zaletą, jaką niosą za sobą wszelkie klucze udarowe jest łatwość odkręcania zapieczonych śrub. Z tymi zazwyczaj mamy do czynienia podczas wymiany kół, gdy zakładamy komplet z oponami zimowymi lub odwrotnie. Gdy mamy już kompresor, wystarczy tylko podłączyć wąż, następnie klucz udarowy do kół i w prosty sposób dokonać wymiany. Zamiast szarpać się z tradycyjnym kluczem, skakać po nim lub przedłużać rękojeść za pomocą rurki i ryzykować złamanie samego narzędzia lub urwanie śruby, prościej wykorzystać do tego celu klucz pneumatyczny do kół.
Mniejsze ryzyko urwania śrub
Gdyby serwisy samochodowe nie używały narzędzi pneumatycznych, miałyby notoryczne problemy z urwanymi śrubami. Tradycyjny klucz zapadkowy wytwarza jedynie moment obrotowy skręcający, przez co mocno zardzewiała śruba lub nakrętka będzie stawiać spory opór. Klucze pneumatyczne warsztatowe działają impulsowo, wytwarzając nawet do kilkunastu uderzeń dużego momentu obrotowego na sekundę. Sprawia to, że w miejscach gdzie wytworzyła się duża rdza, połączenie zostaje łatwiej zerwane i śruba wykręca się, zamiast ukręcić i uszkodzić. Dlatego też klucz pneumatyczny udarowy znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo uszkodzenia połączenia skręcanego, czego efektem byłyby spore problemy, takie jak konieczność naprawy zniszczonego gwintu bądź nawet wymiany całego elementu, w którym doszło do takiej awarii.
Kompresor do narzędzi udarowych
Chcąc używać kluczy udarowych pneumatycznych we własnym garażu, będzie nam potrzebny zbiornik na sprężone powietrze oraz kompresor. Gotowy zestaw kupimy w większości marketów budowlanych. Na początek wystarczy butla o pojemności kilkudziesięciu litrów i sprężarka o mocy do jednego kilowata. Jeżeli jednak chcemy używać kluczy pneumatycznych często i do dużej ilości prac, przyda się nam coś mocniejszego. Należy także posiadać węże, którymi doprowadzimy sprężone powietrze do miejsca pracy. Posiadanie kompresora ma ponadto dodatkowe zalety: możemy pompować nim koła, przedmuchiwać zakurzone i zabrudzone miejsca, czy też podłączyć do profesjonalnego pistoletu lakierniczego.