Ból zatok to dla Ciebie codzienność? Czujesz dyskomfort podczas oddychania? Zatkany nos już od dłuższego czasu skutecznie utrudnia Ci życie? Prawdopodobnie cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok! Problemy z zatokami mogą bardzo skomplikować codzienne funkcjonowanie. PZZ bywa mylone z klasycznym przeziębieniem, alergią albo kompletnie bagatelizowane. Nieleczone może prowadzić do powstania polipów. Im szybciej poznasz diagnozę, tym szybciej z tego wyjdziesz! Jeśli podejrzewasz u siebie przewlekłe zapalenie zatok koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ale nim to zrobisz, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł. Za jego sprawą poznasz przewlekłe zapalenie zatok objawy, przyczyny i sposoby jego leczenia.
Przewlekłe zapalenie zatok – objawy
Do najczęstszych objawów zapalenia zatok należy na pewno: nadmierna produkcja żółtawo-zielonkawej wydzieliny z nosa oraz notoryczne jego zatykanie. Poprzez zgromadzony w zatokach nadmiar wydzieliny może dojść do utraty smaku, czy powonienia, co w dzisiejszych czasach sugeruje zupełnie inną diagnozę. Przewlekłe zapalenie zatok objawy ma takie same, jak ostre zapalenie zatok, choć utrzymują się one znacznie dłużej. Mianem PZZ określić więc można problemy z zatokami, które nie ustępują przez co najmniej dwanaście tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok objawy:
– ból uszu,
– nadwrażliwość na dotyk w okolicach twarzy,
– ból gardła,
– nieświeży oddech,
– nasilający się nocą kaszel,
– ból zębów,
– brak energii,
– uczucie mdłości.
Koronawirus i przewlekłe zapalenie zatok – objawy tych chorób
Choć objawy tych dwóch chorób są podobne w przypadku przewlekłego zapalenia zatok nie występuje zwykle gorączka. W zamian za to pacjent skarży się na bóle twarzy w miejscach występowania zatok tj. w okolicach oczu, czoła i policzków. Charakterystycznym symptomem koronawirusa jest nagła utrata smaku i węchu. Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem zatok zazwyczaj dochodzi do stopniowego osłabienia zmysłów spowodowanego zalegającą w nosie i dalej w zatokach wydzieliną.
Jak dobrać okulary do wady wzroku i kształtu twarzy?
Przyczyny nawracającego zapalenia zatok
Choroba najczęściej powodowana jest różnego rodzaju infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi górnych oraz dolnych dróg oddechowych, tudzież alergią, polipami. Czynnikami wyzwalającymi przewlekłe zapalenie zatok (PZZ) mogą być np. silne zmiany temperatury powietrza, podłoże grzybicze, częste przebywanie w dymie papierosowym lub w oparach innych substancji drażniących, czy niewłaściwa budowa anatomiczna przegrody nosowej. Zdaniem wielu lekarzy przewlekłe zapalenie zatok to skutek niedoleczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Osoby ze szczególnymi skłonnościami do zapadania na PZZ:
– alergicy,
– astmatycy,
– palacze (czynni i bierni),
– osoby cierpiące na POChP,
– zakażeni wirusem HIV,
– osoby zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi,
– ciężarne panie,
– osoby nadużywające kropli do nosa,
– chorzy na mukowiscydozę,
Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest złożone i zależy od czynników chorobotwórczych. Zgodnie z postawioną diagnozą lekarz wybiera formę leczenia. Jeśli podłożem problemów są alergie, tudzież astma, wtedy konieczne jest używanie glikokortykosteroidów donosowych lub drogą wziewną przez jamę ustną. Zdecydowaną ulgę w przypadku zatkanych zatok odczuwają pacjenci po wypłukaniu nosa solą fizjologiczną. Domowym sposobem naszych dziadków i babć można też stworzyć sobie małą saunę do inhalacji. Wystarczy do tego duży ręcznik i miska wypełniona gorącą wodą z ewentualnymi dodatkami, które pomogą oczyścić zatoki z zalegającej wydzieliny.
Dowiedz się też, jak zdjąć hybrydę