NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Dom

Pluskwa domowa – przyczyny zapluskwienia, zagrożenia, zapobieganie

Pluskwy to jedne z domowych insektów, które nie pozwalają spać spokojnie. Są bardzo dokuczliwe – szczególnie w nocy – a poza tym bardzo szybko się rozmnażają. Trudno jest je też wytępić domowymi sposobami. Zwalczanie pluskiew najlepiej więc przeprowadzić w sposób profesjonalny. 

Pluskwy w domu to dla wielu osób koszmar. I nie ma w tym nic dziwnego. To insekty okryte złą sławą, kojarzące się powszechnie z brudnymi, starymi i zaniedbanymi pomieszczeniami. Co nie jest prawdą, gdyż pluskwy mogą się pojawić nawet w czystym pomieszczeniu. Kolejną zmorą są też ugryzienia pluskiew. Krew żywiciela jest bowiem ich głównym pożywieniem. Trzeba też przyznać, że temat pluskiew stał się ostatnio bardzo popularny, gdyż występuje ich wzmożona inwazja. Dlatego też warto poznać wroga dokładniej. Dobrze jest też wiedzieć, jakie są metody zwalczanie pluskiew. O tym wszystkim w dalszej części tekstu.

Pluskwy domowe – czym są?

Pluskwa domowa to insekt-pasożyt. Żywi się krwią swojego głównego karmiciela – człowieka. Może pasożytować także na zwierzętach domowych. Dorosłe osobniki przypominają kształtem nieco pestkę jabłka. Mogą być żółtawo-brązowe (jeśli dawno nie żywiły się krwią), a mogą też być czerwono-brązowe czy wręcz brunatne (tak wyglądają pluskwy, które już pożywiły się krwią swojego żywiciela). Sygnałem świadczącym o obecności pluskiew są też ugryzienia na skórze – pluskwy atakują nocą. Skóra po ukąszeniu tego insekta może zareagować zaczerwienieniem. Często takie ślady występują po trzy w rzędzie lub układają się w kształt trójkąta. W zależności od indywidualnej reakcji organizmu, miejsca po ukąszeniu pluskiew mogą swędzieć lub może pojawić się reakcja alergiczna.

Pluskwa domowa – dlaczego pojawiła się w domu?

Często wiele osób zadaje sobie pytanie: skąd się biorą pluskwy w domu? No właśnie, w jaki sposób pluskwy pojawiają się pod dachami naszych domów? Otóż jako pasożyty bardzo inwazyjne mogą przejść z innych lokali mieszkalnych przez nieszczelności w ścianach czy też przez niezabezpieczone kratki wentylacyjne. Pluskwy bardzo łatwo jest też przynieść na ubraniach z komunikacji miejskiej czy z podróży (np. gdy nocujemy w hotelu lub na kwaterze). Rozprzestrzenianiu się pluskiew pomaga także moda na stare meble. Często zabierane ze śmietników czy ze starych mieszkań są właśnie siedliskiem pluskiew. Jeśli chodzi o to, gdzie najchętniej lubi przebywać dorosła pluskwa, to zazwyczaj są to okolice łóżka. Pluskwy wychodzą (z różnych szczelin) najczęściej w nocy, a właśnie w łóżku mają najbliżej do swojego żywiciela.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Według dotychczasowych badań, pluskwy nie przenoszą chorób. Niemniej jednak, ich obecność i działanie mogą być bardzo uciążliwe na co dzień. Głównym problemem jest swędzenie spowodowane ukąszeniami tych owadów. Skóra w miejscu ukąszenia często staje się zaczerwieniona i podrażniona. Co więcej, niektóre osoby mogą wykazywać bardziej intensywne reakcje alergiczne. Jednakże, to nie tylko dolegliwości fizyczne stanowią problem. Stałe poczucie obawy przed ukąszeniem, myśl o obecności pluskiew w miejscu zamieszkania oraz potrzeba ciągłego monitorowania i kontroli środowiska może prowadzić do stresu i zaburzeń snu. W dłuższej perspektywie, taki stan może mieć negatywny wpływ na psychikę, prowadząc do stanów lękowych czy depresji. Niepokój o zdrowie, wstyd przed innymi czy koszty związane z wyniszczaniem pluskiew to dodatkowe aspekty, które komplikują życie osób dotkniętych tym problemem. 

Pluskwy domowe – jak z nimi walczyć i jak zapobiegać

Samice pluskwy są niezwykle płodne. Jaja pluskwy są składane w liczbie ok. 1-7 sztuk dziennie. Łatwo więc odpowiedzieć na pytanie: czy jedna pluskwa to problem?. Tak. I dlatego przede wszystkim należy uskutecznić wszelką profilaktykę. Do takich działań należą np.: częste pranie pościeli, trzymanie materaca w pokrowcu, częste zmiany pościeli i oddzielenie odzieży nieużywanej od tej, którą nosimy. Oczywiście to nie zniweluje problemu, jeżeli pluskwy się już pojawią, ale pomoże zmniejszyć poziom infestacji. Niektórzy zastanawiają się, czy pluskwa domowa ma naturalnego wroga? Tak, może być nim zajadek domowy, pająki czy karaluchy. Jednak oczywistym jest, że nie należy przy ich pomocy zwalczać pluskiew, ponieważ tym sposobem można by jedynie wpaść z deszczu pod rynnę. Przy obecności pluskwy najlepiej zastosować sprawdzone metody. I to przeprowadzone profesjonalnie. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Do skutecznych metod w zwalczaniu pluskiew należą na przykład opryski specjalnymi środkami chemicznymi. Dużą popularność zyskuje także metoda całkowicie naturalna, którą jest wymrażanie pluskiew. Bardzo skuteczne jest także połączenie tych dwóch sposobów, czyli metoda IPM.

Profesjonalna dezynsekcja, a nie domowe sposoby to skuteczna metoda na to, by obecność pluskiew nie psuła nam na co dzień krwi.

Materiał zewnętrzny