Konstrukcja wielu maszyn wymaga zastosowania uszczelek, które są odpowiedzialne za połączenie kilku części. Oringi olejowe to uszczelnienia o okrągłym kształcie, które cechuje wysoka elastyczność i uniwersalność, ze względu na dostosowywanie się do wielu maszyn i urządzeń. Bardzo często nazywane są również pierścieniami uszczelniającym.
Właściwości oringów
Tak jak zostało wspomniane, oringi olejowe cechują się dużą elastycznością. Występują w wielu rozmiarach, dzięki temu mogą być stosowane w wielu maszynach, urządzeniach i elementach konstrukcyjnych. Są bardzo łatwe w montażu, przez co mogą być wykorzystywane są w wielu branżach przemysłu. Wszystko za sprawą wielu cennych właściwości. Są odporne na benzynę, kwas, olej, ciepło i ekstremalną temperaturą do +250 stopni Celsjusza. Uszczelnienia olejowe uniemożliwiają przedostawanie się do środka maszyn wilgoci, zanieczyszczeń i cząstek ściernych. Ich zadaniem jest również zapobieganie mieszania się wody i oleju. Posiadają wysoką zdolność do uszczelniania w wysokich temperaturach, przy wysokim ciśnieniu, ale także podczas pracy w dużej prędkości. Chronią urządzenie przed wylewem materiału oraz wykazują dużą odporność na zużycie. Zapobiegają wyciekom oleju poza układ, co mogłoby przyczynić się do niebezpiecznej sytuacji pogorszenia pracy amortyzatorów oraz zabrudzenia tarczy hamulcowej.
Oringi olejowe – zastosowanie
Okazuje się, że uszczelnienia te są przydatne nie tylko w warsztacie, ale także w garażu czy domu. Wysoka elastyczność i uniwersalność oringów olejowych sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Zaliczane są do uszczelnień technicznych, a ich zadaniem jest zapewnienie szczelności przedmiotom lub innym elementom konstrukcyjnym, ale także połączenie dwóch elementów w całym mechanizmie. Zastosowanie tego typu uszczelnienia sprawia, że maszyna nie musi być łączona na stałe, co umożliwia późniejsze rozłączenie elementów. Wykorzystywane są w wielu maszynach występujących w fabrykach chemicznych, w branży motoryzacyjnej do uszczelniania systemów paliwowych, silników i zbiorników oleju. Solidne i wysokiej jakości uszczelniania gwarantują niezawodną pracę pojazdu i maszyn, co bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania i bezpieczeństwo, ale także żywotność. Są idealnym rodzajem uszczelnienia do pracy w silnie zanieczyszczonych pyłami warunkach. Stosowane są w:
- przemyśle papierniczym,
- maszynach górniczych,
- technice okrętowej,
- walcowniach,
- branży motoryzacyjnej,
- i wielu innych.