NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Olejowe i parafinowe wkłady do zniczy
Lifestyle

Olejowe i parafinowe wkłady do zniczy – które wybrać?

Wraz z nadchodzącą jesienią, wielkimi krokami zbliża się także coroczne Święto Zmarłych. To moment zadumy, w którym wspominamy naszych bliskich i oddajemy i cześć. Gromadnie odwiedzamy cmentarze, sprzątamy groby, dekorujemy je świeżymi kwiatami i zapalamy lampiony. Ogrom dostępnych w sklepach wkładów do zniczy sprawia, że często zastanawiamy się, które wybrać. Olejowe? A może jednak parafinowe? I czym właściwie różnią się one od siebie?

Wkłady do zniczy – podstawowe rodzaje

Dobór odpowiednich wkładów do zniczy w pierwszej kolejności zależy od ich wielkości. Niedopasowanie ich wielkości do rozmiaru lampionu może skutkować ich nierównomiernym wypalaniem, a tym samym także szybkim przygasaniem. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na surowiec, z jakiego zostały wykonane. W marketach, drogeriach i przycmentarnych kwiaciarniach spotkać możemy głównie dwa rodzaje wkładów:

  • Wkłady parafinowe. Najczęściej kupowane, głównie ze względu na ich niską cenę i powszechną dostępność. Często dodawane są również do większości sprzedawanych zniczy. Nie kruszą się przy przechowywaniu.
  • Olejowe wkłady do zniczy. Wykonane z mieszanki parafiny oraz najróżniejszych olejów, często z dodatkiem tego palmowego. Zazwyczaj palą się nieco dłużej od swoich parafinowych odpowiedników. W wysokich temperaturach mają skłonność do roztapiania się. 

Jakie wkłady do zniczy na Wszystkich Świętych, a jakie na inne okazje?

Wybór odpowiedniego wkładu do zniczy musi być podyktowany nie tylko jego ceną i wielkością. Szeroki asortyment wkładów znajdziesz na stronie https://www.clineo.pl/dom/swiece-i-artykuly-dekoracyjne/wklady-do-zniczy/. Pamiętać należy, że gwarantowany przez producenta czas palenia zależny jest od panującej na zewnątrz temperatury. I tak na przykład parafinowe wkłady, choć uznawane za dość uniwersalne, a wręcz całoroczne, będą bardzo szybko spalać się w ekstremalnie niskich i wysokich temperaturach. Tym samym nie są polecane, gdy za oknem zimowy mróz lub letnie upały.

Zimą i późną jesienią lepiej sprawdzają się wkłady olejowe. Palą się znacznie dłużej niż te wykonane z czystej parafiny i niestraszne są im niskie temperatury. Specjalne kompozycje olejów sprawiają, że olejowe wkłady do zniczy będą paliły się równomiernie nawet w ekstremalnie ujemnych temperaturach. Problematyczne stają się latem, kiedy samo przetransportowanie ich na cmentarz może wiązać się z rozpłynięciem się zawartej w nich mieszanki olejowej.

Wybierając więc wkłady do zniczy, spójrzmy na termometr. Jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż -20 st. C, postawmy na wkłady olejowe. Z parafinowych skorzystajmy natomiast w przedziale -20 do +25 stopni. Warto również wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Gwarantują oni wysokiej jakości surowce i mieszanki idealnie dobrane do warunków atmosferycznych.