NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Kamienne zlewozmywaki
Dom

Kamienne zlewozmywaki – rodzaje

W kuchni coraz częściej stawiamy na naturalne materiały – drewno i kamień. Nic więc dziwnego, że podczas aranżowania kuchni decydujemy się na zlewozmywaki kamienne, które idealnie wpasowują się w każdy styl – tradycyjne i nowoczesne. Jakie jednak rodzaje kamiennych zlewozmywaków możemy znaleźć na rynku?

Rodzaje zlewozmywaków kamiennych

Kamienne zlewozmywaki zazwyczaj są wykonywane z naturalnego kamienia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ takie zlewozmywaki nie dość, że są bardzo ciężkie, to w dodatku drogie i trudne w produkcji. Bardzo często zamiast naturalnego kamienia stosuje się materiały kompozytowe, które zawierają kruszywo połączone z żywicą, dzięki czemu nieco zmniejsza się wagę całego zlewozmywaka i zdecydowanie obniża jego cenę. Kamienne zlewozmywaki wykonane z materiału kompozytowego nazywa się zlewozmywakami granitowymi. Ogólnie kamienne zlewozmywaki dzielimy na:

  • Wykonane z naturalnego kamienia – najczęściej stosuje się naturalny granit lub marmur. Są bardzo dobrej jakości, jednak wraz z nią idzie także bardzo wysoka cena. Marmurowe zlewozmywaki są piękne, jednak posiadają jedną, dużą wadę – są też nasiąkliwe, a więc uciążliwe w użytkowaniu w takim miejscu jak kuchnia, gdzie woda jest jednym z najczęściej stosowanych środków. By zapobiec szybkiej degradacji marmurowego zlewozmywaka należy go odpowiednio zaimpregnować, by przy używaniu nawet słabych detergentów, nie powstawały na jego powierzchni plamy. Granit jest bardziej wytrzymały, jednak także należy o niego szczególnie dbać, by nie powstawały na nim zabrudzenia, które będzie ciężko usunąć. Koszt zlewów kamiennych wykonanych z naturalnego kamienia średnio zaczyna się od 2 tysięcy złotych.
  • Zlewy kompozytowe – najczęściej nazywa się je także mianem zlewozmywaków granitowych lub kwarcowych, w zależności od użytego kruszywa do produkcji – piasku kwarcowego lub granitu. Zlewy kompozytowe wykonane są z mieszanki, która zawiera 70-80% kruszywa i 20-30% żywicy. Często do takich mieszanek dodaje się także barwniki. Wśród zlewów kompozytowych wyróżnia się dwa typy: tegranity i graniteki. Tegranity zawierają 80% kruszywa, a pozostałe 20% to żywica epoksydowa i barwniki. Graniteki proporcję tę mają nieco mniejszą – zawierają 70% kruszywa i 30% żywicy. Zlew kompozytowy, który zawiera mniej niż 70% kruszywa nazywany jest pseudokamionkowym wyrobem.

Wybierając odpowiedni kamienny zlewozmywak warto rozejrzeć się po różnych producentach, poczytać skład i zastanowić się jaki zlew będzie najbardziej odpowiedni do naszej kuchni. Dobrej jakości zlewozmywaki granitowe można znaleźć chociażby na https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/zlewozmywaki-granitowe/.

Kamienne zlewozmywaki można podzielić także ze względu na budowę i rodzaj montażu. I tak wyróżniamy zlewozmywaki kamienne, które są:

  • nakładane
  • podwieszane
  • wpuszczane

Jeśli chodzi o budowę to wyróżniamy zlewozmywaki jedno, półtora lub dwukomorowe. Mogą one mieć wbudowany ociekacz lub nie posiadać takiego dodatku.

Zalety kamiennych zlewozmywaków

Decydując się na zlewozmywak kamienny warto znać jego zalety. Przede wszystkim taki zlew to elegancja, styl i wysoka jakość. Swoją popularność zyskały dzięki dużej funkcjonalności, wytrzymałości oraz uniwersalności – wpasują się idealnie do każdej kuchni, niezależnie od stylu aranżacji. Kamienne zlewozmywaki cechują się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy obicia. Zlewy granitowe cechują się minimalną nasiąkliwością, czego nie można powiedzieć np. o zlewach wykonanych z marmuru. Granitowy zlewozmywak jest łatwy w czyszczeniu, a także nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Wystarczy go raz na 2 tygodnie zaimpregnować, np. olejem jadalnym i pamiętać o codziennym wyczyszczeniu go na koniec dnia – do tego celu wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń i miękka gąbka. Po wyczyszczeniu zlewu, wystarczy przetrzeć go suchą, miękką ściereczką i gotowe! Różnorodność rozmiarów, kształtów i kolorów kamiennych zlewozmywaków jest tak duża, że każdy znajdzie idealny zlewozmywak do swojej wymarzonej kuchni.