Jakie jest niezbędne wyposażenie pokoju rehabilitacyjnego osoby chorej, i dlaczego nie warto kupować sprzętów?
Powrót do sprawności po przebytej chorobie bądź wypadku wymaga odpowiedniej rehabilitacji i opieki, które w tym trudnym czasie niewątpliwie są niezbędne. Opieka nad taką osobą bez względu na jej wiek bywa trudna, dlatego wyposażenie jej pokoju w niezbędny sprzęt może znacząco ułatwić cały proces. Jak przygotować pokój osoby rehabilitowanej tak, by efektywnie pomagać jej w dojściu do zdrowia i sprawności, i na co zwrócić szczególną uwagę?
Niezbędne sprzęty rehabilitacyjne i pielęgnacyjne
Podstawowe wyposażenie dla osoby wymagającej rehabilitacji jest przede wszystkim dostosowane łóżko rehabilitacyjne, gdzie przez większość czasu będzie funkcjonował chory. Ważne jest to, by dopasowane było przede wszystkim do potrzeb rehabilitacyjnych i ułatwiało wykonywanie codziennych czynności takich jak mycie, przebieranie czy wykonywanie ćwiczeń i rozciągania mięśni. W zależności od modeli łóżka rehabilitacyjne często wyposażone są w automatyczne dźwignie, które pozwalają umieścić leżącego w pozycji siedzącej, lub podnieść mu nogi do góry. Niektóre mają również specjalne ramy które służą do podciągania się rękami i trenowanie mięśni. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oferuje usługi bardzo przydatne w kompletowaniu akcesoriów niezbędnych do efektywnej rehabilitacji. Wypożyczanie takich sprzętów pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, jako że przeciętny koszt łóżka rehabilitacyjnego to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kolejnymi przydatnymi sprzętami są ławeczki do ćwiczeń oraz ciężarki, choć jest to zależne od poziomu niepełnosprawności chorego oraz jego możliwości fizycznych. Rehabilitacja powypadkowa dopiero na pewnym etapie umożliwia trening mięśni za pomocą ciężarków czy ławeczek. Jeżeli chodzi natomiast o osoby sparaliżowane czy przewlekle chore bez możliwości powrotu do pełnej sprawności, przyda się również materac przeciwodleżynowy, który zapobiega powstawaniu tej bardzo bolesnej i niestety powszechnej przypadłości. Przydadzą się również takie akcesoria jak poduszka ortopedyczna i podkładki pod nogi które pozwalają utrzymywać nogi w pożądanej pozycji np. w trakcie mycia czy ćwiczeń.
Kupować czy wypożyczać?
Koszt nabycia łóżka rehabilitacyjnego oraz wszelkich niezbędnych akcesoriów pielęgnacyjnych to łącznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co jest bardzo dużym wydatkiem, często nieosiągalnym dla zwykłego człowieka. W tej trudnej sytuacji warto zatem szukać alternatyw które pozwolą korzystać z tych akcesoriów bez konieczności nabywania ich na własność. Pierwszym miejscem do którego warto się udać to wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, która w swoim asortymencie prócz łóżek ma zwykle również inne akcesoria. Wypożyczenie ich z takiego miejsca będzie kosztowało o wiele mniej niż w przypadku zakupu na własność, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z tej opcji. Komfort i skuteczna pomoc osobie chorej niekoniecznie musi wiązać się z ogromnymi kosztami rehabilitacyjnymi, jeżeli korzysta się z tańszych rozwiązań i możliwości. W tym przypadku wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych zdecydowanie wygrywa z kupowaniem sprzętu na własną rękę.