NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Jak wybrać wymarzony projekt domu
Dom

Jak wybrać wymarzony projekt domu? Przeglądamy gotowe projekty.

Jeśli chcemy zdecydowanie poprawić komfort naszego życia potrzebna jest gruntowna zmiana. Zapada najważniejsza decyzja – budujemy dom. Aby zrealizować ten plan musimy wybrać odpowiedni projekt domu. Dlaczego warto podjąć tak zdecydowane kroki? Jak przejść przez niezwykle ważny czas, w którym wybieramy projekty domów i o czym należy pamiętać?

Dom przy Rubinowej 5 bis

 Dom przy Rubinowej 5 bis 

Od czego zacząć? Podstawa to dobry projekt domu!

Aby myśleć o budowie domu trzeba stworzyć sobie jego wizję. Jaki ma być, czego od niego oczekujemy, na co stawiamy przede wszystkim, a co nie jest niezbędne. Podstawą udanej budowy jest dobry projekt domu. Wybierając go podejmujemy szereg kluczowych decyzji, które będą skutkowały szybką i sprawną realizacją, lub przeciwnie – ciągłymi kłopotami i problemami przy budowie. Wybierając projekty domów kierujmy się raczej spokojem i racjonalnością, niż emocjami i sercem.

Dom przy Modrzewiowej 18

 Dom przy Modrzewiowej 18 

Gwarancja powodzenia inwestycji – projekty domów tanich w budowie.

W trakcie przygotowań do wyboru projektu należy przede wszystkim określić budżet inwestycji. Jak już będziemy wiedzieć, na ile sobie możemy pozwolić trzeba wybrać taki projekt domu, który po pierwsze zmieści się w ramach finansowych, po drugie, zapewni nam szybką i sprawną realizację. Warto, by dom był zaprojektowany w taki sposób, by był oszczędny w eksploatacji i tani w budowie. W tym celu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na projekty domów o prostej konstrukcji. Powinna je cechować ograniczona ilość ścian nośnych i ergonomicznie rozplanowane wnętrze. Projekt domu taniego w budowie powinien mieć zwartą bryłę i regularny kształt. Powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na dach, który stanowi jeden z najdroższych elementów całej budowy. Najtańsze w wykonaniu są proste, symetryczne dachy dwuspadowe.

Dom przy Topolowej 5

 Dom przy Topolowej 5 

Projekty domów parterowych, czy z poddaszem? Jakie pasują do Ciebie najbardziej?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć, jest wybór między domem parterowym, a domem z poddaszem. Parterowe projekty domów typu bungalow to proste i szybkie w budowie projekty, które gwarantują pełną dostępność do każdego zakątku domu, bez utrudnień architektonicznych. Ich bezpośrednia komunikacja z tarasem i ogrodem zwiększa poczucie przestrzeni. Parterowe domy, szczególnie te o niewielkiej powierzchni i prostej konstrukcji, wybudujemy szybko i bez żadnych kłopotów. Musimy to jednak zrobić na raz. Nie można w ich przypadku mówić o budowie dwuetapowej. Tak można realizować projekty domów z poddaszem. Wyraźny podział na parter i poddasze daje możliwość wykończenia najpierw poziomu 0, a następnie w miarę możliwości, urządzenia i zamieszkania również na poddaszu. W przypadku domów piętrowych, poddasze daje zasłużony spokój i wytchnienie po ciężkim dniu pracy. Trzeba też pomyśleć o dużej łazience i kilku sypialniach, które pozwolą komfortowo wypocząć całej rodzinie.

Dom przy Cyprysowej 60

 Dom przy Cyprysowej 60 

Wybuduj dom, ale w jakim stylu?

Jeśli chodzi o estetykę to są dwie szkoły

  • wybieramy nowoczesny projekt domu: wtedy wyznacznikiem charakteru będą np. szklane balkony, kamień elewacyjny, czarna dachówka, biała elewacja, czy aluminiowa stolarka, najlepiej w kolorze stalowym. Taki design zyskuje coraz większe grono zwolenników.
  • wybieramy projekty domów tradycyjnych; zdobionych naturalną cegłą, z czerwonymi dachami i kutymi balkonami. Ciepłe kolory elewacji, piwnica i garaż, to kolejne elementy klasycznego domu.

Analizując krajobraz, jaki nas otacza, trudno stwierdzić, który styl przeważa w budownictwie. Zróżnicowanie pojawia się w zależności od rejonu, lub miejscowo wydanych warunków zabudowy, które często narzucają wygląd i estetykę naszych domów.

Każdy nowobudowany dom, nie zależnie czy w nowoczesnym, czy tradycyjnym stylu powinien iść z duchem czasu, jeśli chodzi o energooszczędność.

Dlatego ważne jest, by wybrany przez nas projekt domu posiadał energooszczędne rozwiązania technologiczne, pozwalające obniżyć koszty ogrzewania. Są nimi np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), instalacja solarna, fotowoltaiczna, czy pompa ciepła.

Dom przy Głogowej 6

 Dom przy Głogowej 6 

Tanie projekty domów, tania budowa – jakie są koszty budowy domu?

Elegancki i nowoczesny dom wcale nie musi być drogi. Jeśli wybierzemy projekty domów zgodnie z opisanymi zaleceniami realizacja inwestycji nie powinna nas zaskoczyć nadmiernymi kosztami. Budowa niewielkiego domu może nieraz okazać się tańsza od kupna mieszkania w dużym mieście, nawet jeżeli doliczymy do kosztów budowy cenę działki. Najważniejsza rzecz to trzymać się oszczędnego podejścia do budowy. Ciąć koszty tam, gdzie to możliwe i racjonalnie dobierać zarówno materiały budowy, jak i elementy wykończenia wnętrza. Dobrze skalkulowana inwestycja to podstawa sukcesu. Gdy będziemy mierzyć siły na zamiary to zamieszkamy w wymarzonym domu szybciej niż nam się wydaje. Warto budować dom, by przyszłość nas i naszej rodziny nabrała lepszego wymiaru. Bezpieczeństwo, spokój, wolność – dla takich idei warto się poświęcać.