Kupno smoczka dla dziecka może być trudne dla młodych rodziców. Z powodu braku doświadczenia zwykle nie wiedzą oni, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego akcesorium. Jakimi kryteriami kierować się zatem podczas zakupów? Jak wybrać właściwy smoczek dla swojej pociechy?
Dobór smoczka do wieku dziecka
Aby smoczek skutecznie zaspokajał potrzebę ssania, nie zaburzał laktacji, nie szkodził rozwojowi zębów czy podniebienia i był bezpieczny dla malucha, jego rozmiar powinien być dobrany do wieku dziecka. Wyróżnia się akcesoria przeznaczone dla wcześniaków, noworodków oraz niemowląt. Smoczki dla dzieci urodzonych przedwcześnie są najmniejsze i najlżejsze. Akcesoria można łatwo sterylizować, aby chronić maluszki przed zagrażającymi im infekcjami.
Smoczki dla noworodków mają niewielkie rozmiary i nadają się dla dzieci w wieku 0-3 miesięcy. Kształt ich gumowej części powinien jak najlepiej imitować kształt brodawki sutkowej, by korzystanie z akcesorium nie zaburzało ssania piersi. Smoczki przeznaczone dla niemowląt podzielone są na trzy rozmiary odpowiadające potrzebom kolejnych grup wiekowych: 3-6 miesięcy, 6-18 miesięcy i powyżej 18 miesięcy. Wielkość akcesoriów jest zgodna z budową jamy ustnej na określonych etapach rozwoju dziecka, dlatego należy dbać o to, by sięgać po nie w odpowiednim czasie i nie podawać maluchowi za dużego smoczka zbyt szybko.
Zwróć uwagę na funkcje smoczków
Smoczki dla dzieci dzielą się również według funkcji. Oznacza to, że wśród dostępnych akcesoriów łatwo uda się odszukać warianty o pożądanym zastosowaniu. Smoczki uspokajające to wszystkie smoczki mające służyć dawaniu dziecku poczucia bezpieczeństwa i zaspokajaniu potrzeby ssania. Ich gumowe części powinny układać się w buzi malucha tak, jak sutek piersi. Dzięki temu język niemowlęcia znajduje się w naturalnej pozycji, jak podczas ssania mleka matki, dzięki czemu dziecko łatwiej się uspokaja.
Na rynku dostępne są również smoczki anatomiczne, które dbają o prawidłowy rozwój zębów czy podniebienia. Akcesoria mają charakterystyczny kształt gumki – wypukły od podniebienia i spłaszczony od strony języka. Należy umieścić je w buzi dziecka w odpowiedni sposób. Specyficzna budowa smoczka anatomicznego oraz jego właściwe ułożenie pozwalają chronić dziecko przed wadami zgryzu.
Wyprawkę dla dziecka mogą uzupełniać także smoczki antykolkowe. Funkcją akcesoriów jest zapobieganie połykaniu powietrza w czasie ssania. W złagodzeniu dolegliwości związanych z wyrzynaniem się zębów sprawdzają się z kolei specjalne smoczki na ząbkowanie. Akcesoria są wyposażone w wypustki masujące dziąsła, co daje ulgę w bólu czy nieznośnym uczuciu swędzenia.
Szukając odpowiedniego smoczka dla dziecka, warto zwrócić uwagę również na warianty dynamiczne. Akcesoria dobrze odwzorowują pracę brodawek w czasie ssania piersi, dlatego że ich gumowe części składają się z wielu warstw silikonu. Smoczki dynamiczne polecane są najmniejszym niemowlakom uczącym się prawidłowo ssać pierś.
Rodzaje smoczków – podział ze względu na materiał
Ważnym kryterium przy wyborze smoczka dla dziecka jest również materiał, z jakiego został wykonany. Akcesoria do ssania tworzy się głównie z lateksu albo silikonu. W pierwszym wypadku smoczki są bardziej miękkie i dobrze odwzorowują kształt kobiecej piersi. Dobrze dopasowują się do buzi dziecka, charakteryzują się delikatnością i elastycznością. Tego typu smoczki lepiej nadają się dla młodszych niemowląt, dlatego że starsze pociechy mogłyby odgryźć ich kawałek i się nim zakrztusić. Smoczki silikonowe są twardsze i trwalsze niż lateksowe. Nie zmieniają barwy ani konsystencji pod wpływem działania wrzątku, dlatego łatwo je wysterylizować. Mają naturalny zapach i nie ulegają odkształceniom.
Niezależnie od tego, czy wybierze się smoczek lateksowy czy silikonowy, należy zadbać o to, by akcesorium nie zawierało w swoim składzie szkodliwego Bisfenolu A. Akcesorium musi być wykonane z materiałów bezpiecznych dla dziecka. Kolorystyka czy styl to sprawy drugorzędne.
Wybierając odpowiedni smoczek do dziecka, należy kierować się wiekiem maluszka oraz funkcją, jaką ma spełniać akcesorium. Ponadto warto porównać właściwości materiałów, z jakich wykonuje się smoczki, a także uważać, by kupowany produkt nie zawierał Bisfenolu A. Po uwzględnieniu wszystkich tych kwestii uda się odszukać bezpieczny smoczek dla dziecka, odpowiadający jego potrzebom na określonym etapie rozwoju.