NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Lifestyle

Jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka?

Każda aktywność fizyczna, która może być na dodatek uprawiana przez dziecko na świeżym powietrzu, wpływa korzystnie na samopoczucie, rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Dlatego warto zaproponować swojej pociesze jazdę na hulajnodze. To modny sport wśród współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży. Jeśli Twoja pociecha lubi jeździć na hulajnodze, tym bardziej sprawdź, jakie parametry powinieneś brać pod uwagę przy wyborze nowego urządzenia.

Czy jazda na hulajnodze jest korzystna dla dziecka?

Spędzanie wolnego czasu na dworze pozwala na kształtowanie odporności dziecka. Zapewniając mu aktywność fizyczną, jednocześnie wspierasz prawidłowy rozwój pociechy, niezależnie od tego, czy jest w wieku przedszkolnym, czy jest to już uczeń szkoły podstawowej. Ponadto z jazdy na hulajnodze można czerpać wiele przyjemności. To sprzęt pozwalający na wyrobienie poczucia równowagi i lepszej koordynacji ruchowej oraz alternatywa dla jazdy na rowerze, rolkach czy wrotkach.

Korzystając z hulajnogi, dziecko nie tylko może się szybciej przemieszczać i trenować różne grupy mięśni, ale też rozwijać swoją pasję. Z czasem hulajnoga może mu nawet posłużyć do wykonywania pierwszych trików na skate parku. Zanim jednak do tego dojdzie, musi się dobrze nauczyć na niej jeździć.

W wielu sklepach znajdziesz hulajnogi przeznaczone dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych, nawet takie, które będą odpowiednie dla maluszków w wieku od 12 miesiąca życia. Sprawdź, jakie hulajnogi sprawdzą się w przypadku młodszych pociech, a z jakich będą zadowoleni uczniowie szkół podstawowych czy nawet młodzież.

Kluczowe kwestie przy zakupie hulajnogi

Jeśli mierzysz się z wyborem hulajnogi dla swojej pociechy, weź pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  • wiek dziecka,
  • rozmiar hulajnogi skorelowany ze wzrostem pociechy,
  • materiał z którego wykonano sprzęt,
  • liczbę kół i ich rodzaj,
  • umiejętności dziecka – czy to ma być jego pierwsza hulajnoga?

Zwykle punktem wyjścia przy zakupie hulajnogi jest wiek użytkownika. Producenci na ogół wskazują, ile lat może mieć dziecko, które ma korzystać z ich pojazdu. Wiek pociechy przy zakupie hulajnogi jest ważny, ale nie może być jedynym kryterium jej wyboru. Liczy się też wzrost, koordynacja ruchowa i to, czy hulajnoga zbudowana jest z wytrzymałych, solidnych materiałów.

W asortymencie sklepów internetowych znajdują się hulajnogi dla dzieci mających od 12 do 24 miesięcy, które jednak mają kształt jeździków niż typowych hulajnóg. To kolorowe, dziecięce sprzęty, na ogół trójkołowe, są stabilne i bezpieczne dla użytkownika. Wysokość drążka można regulować do wzrostu dziecka. Kiedy postawisz taką hulajnogę na płaskim podłożu, będzie ona stała. Siedzisko z jeździka hulajnogi można z czasem zdemontować.

Dla starszych dzieci, w wieku 2 czy 3 lat, przeznaczone są hulajnogi trójkołowe lub wyposażone w dwa podwójne kółka. Można dobrać je do indywidualnych zdolności Twojego dziecka w zakresie jazdy. Podobnie jak i w poprzednim przykładzie, wysokość drążka, który trzyma oburącz dziecko, powinna być regulowana, by można było ją dobrać do aktualnego wzrostu Twojej pociechy.

W kategorii hulajnóg dla 3–4-latków znajdziesz sprzęty niemal wyłącznie dwukołowe lub trójkołowe, których sterowanie polega na odpowiednim balansowaniu ciałem na podeście hulajnogi. Hulajnogi dwukołowe z regulowanym drążkiem, kolorowe, często ozdobione postaciami z bajek, spełnią oczekiwania przedszkolaków.

Dzieci w wieku 5–7 lat mogą mieć już hulajnogi o nieco wyższym drążku i wyżej umiejscowionej platformie. Urządzenia te powinny mieć dwa kółka i solidną konstrukcję. W takim przypadku zwracaj już uwagę na maksymalne, dopuszczalne przez producenta obciążenie sprzętu.

Starsze dzieci korzystać mogą z hulajnóg o większych kołach, z wysoko umiejscowioną platformą i drążkiem, jak i z typowo wyczynowych, do wykonywania różnych ewolucji na rampie. Podest sprzętu może być wykonany z tworzywa sztucznego i najczęściej stosuje się taki materiał. Podesty aluminiowe powodują, że hulajnoga jest sztywniejsza, ale i szybsza, dlatego przeznaczona jest dla dzieci starszych.

Kupuj hulajnogę dla dziecka z głową

Fakt, że dany model hulajnogi dedykowany jest dla dziecka 5-letniego, nie oznacza, że wyrośnięty 4‑latek nie może z niego korzystać. Sprzęt taki będzie najprawdopodobniej odpowiedni również dla dzieci 6-letnich czy 7-letnich. Zasadniczo powinieneś dopasować rozmiar rozwiązania nie tylko do wieku dziecka, ale może przede wszystkim do jego wzrostu i wagi. Pamiętaj o tym, że za mała hulajnoga będzie niewygodna dla dziecka i wymuszać może przyjęcie nieodpowiedniej postawy. W skrajnych przypadkach będzie to stanowić zagrożenie dla Twojej pociechy.

Jeśli dziecko ma od 95 do 112 cm wzrostu, wybierz dla niego hulajnogę z drążkiem umocowanym na wysokości mniejszej niż 70 cm. Wiedz, że optymalna postawa podczas jazdy na hulajnodze jest wtedy, gdy ręce dziecka ułożone są na kierownicy pod kątem 100–110 stopni.

Starsze pociechy powinny mieć już solidne i trwałe hulajnogi wykonane z aluminium – lekkie, ale wytrzymałe. Dla młodszych jak najbardziej możesz kupować modele z tworzyw sztucznych.

Materiał zastosowany do produkcji hulajnogi powinien być obiektem Twojego zainteresowania, zwłaszcza jeśli chodzi o kółka sprzętu. Dostępne są one najczęściej z kołami:

  • małymi i wykonanymi z plastiku – ich wadą jest głośność, ale zaletą niska cena;
  • kauczukowymi – są ciche, odporne na ścieranie, ale droższe od plastikowych;
  • większymi i pompowanymi – są wytrzymałe, ale zwiększają masę hulajnogi.

Musisz zdecydować, jaka ma być liczba kół w hulajnodze. Modele trójkołowe to świetna opcja dla małych dzieci. Kiedy jednak maluch nauczy się już dobrze korzystać z urządzenia, więcej frajdy sprawi mu jazda na hulajnodze dwukołowej. Konstrukcja sprzętu z trzema kółkami wpływa na większą stabilność podczas jazdy, co przydaje się młodszym użytkownikom. Bez ryzyka Twoje dziecko będzie uczyło się, jak odpychać się nogą i zachować koordynację, by móc przemieszczać się przy użyciu takiego pojazdu.

Istnieją przy tym dwa typy hulajnóg trzykołowych – jedne posiadają dwa kółka z przodu i jedno z tyłu, przy którym przymocowany jest hamulec. Drugi rodzaj to hulajnogi o odwrotnej konstrukcji – jedno kółko jest z przodu, a dwa z tyłu, ale jazda na nich jest trudniejsza.