NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

spalone włosy
Zdrowie

Jak uratować spalone włosy po rozjaśnianiu?

Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem fryzjerskim, który jest najbardziej inwazyjny. Profesjonalny i wykwalifikowany fryzjer jest w stanie rozjaśnić włosy w taki sposób, aby zminimalizować ich zniszczenie, ale nie można tego całkowicie uniknąć. Jednak można je zminimalizować. Niedoświadczony fryzjer, samodzielne rozjaśnianie, źle dobrany rozjaśniacz mogą spowodować, że efektem zabiegu będą spalone włosy.

Czym charakteryzują się spalone włosy po rozjaśnianiu?

Rozjaśnianie zawsze niszczy włosy, jednak można odróżnić zwykłe zniszczenie od ich spalenia. Spalone włosy po rozjaśnianiu to włosy skrajnie zniszczone. Można to zauważyć już po samym wyglądzie — włosy są często spuszone, matowe, a i ich suchość widoczna jest gołym okiem. Warto wiedzieć, skąd wynika taki wygląd włosów i jak to wpływa na ich zachowanie. Zniszczenie włosów rozjaśnianiem sprawia, że otwierają się łuski włosów, przez co zwiększa się ich porowatość. Najczęściej po rozjaśnianiu włosy mają porowatość wysoką. Otwarte łuski włosów powodują, że włosy zahaczają o siebie i się plączą, a także zwiększają się ubytki wody, dlatego włosy są suche.
Ponadto spalone włosy mają tendencję do wykruszania się, przez co można odnieść wrażenie, że włosy nie rosną lub w przypadku mocnego spalenia rozjaśniaczem można widocznie zaobserwować ich skrócenie. Spalone włosy mają szczególną tendencję do rozdwajania się na końcach.
Oprócz tego wysoka porowatość sprzyja kręceniu się włosów, co może mieć wpływ na pielęgnację włosów.

Zobacz też Modne koloryzacje włosów – najważniejsze trendy roku 2021

Jak uratować spalone włosy?

Dbanie o spalone włosy jest czasochłonne i nie zawsze daje upragnione efekty. Bardzo często najlepszym rozwiązaniem dla włosów jest ich ścięcie. Wiele osób uzna to rozwiązanie za drastyczne, jednak jest to jedyna metoda, które spowoduje, że całe zniszczenia mogą zniknąć. Nie każdy może chcieć takiej zmiany, dlatego ścięcie włosów nie jest idealnym remedium na spalone włosy po rozjaśnianiu, mimo największej skuteczności.
Regeneracja spalonych po rozjaśnianiu włosów głównie odbywa się w domu. Bardzo ważne jest, aby wprowadzić odpowiednią pielęgnację, a to wcale nie musi być kosztowne.

Spalone włosy? Pielęgnacja to podstawa!

Najpierw należy zacząć od podstaw pielęgnacji, która może się wydawać dość obszerna. Przede wszystkim należy zaznajomić się z pojęciem równowagi PEH, czyli równowagi pomiędzy proteinami, humektantami i emolientami oraz funkcjami, jakie pełnią w pielęgnacji włosów. Proteiny są odpowiedzialne za „budowę” włosa, wypełniają mikrouszkodzenia. Humektanty to inaczej nawilżacze. Emolienty odpowiadają za tworzenie ochronnej powłoki na włosach, która ogranicza utratę wody oraz minimalizuje uszkodzenia mechaniczne. Równowaga PEH jest bardzo indywidualna dla każdej osoby i jedyny sposób na jej określenie to metoda prób i błędów. Może się również zmieniać w trakcie pielęgnacji, dlatego należy ją bacznie obserwować.

Jak uratować spalone włosy po rozjaśnianiu? Poznaj emolienty

Włosy rozjaśnione prawdopodobnie będą kochać emolienty, dlatego bardzo ważnym elementem podczas ich regeneracji jest olejowanie. Olejowanie polega na nałożeniu oleju na włosy. Włosom rozjaśnionym najlepiej sprawdzi się metoda olejowania na podkład nawilżający. Ta metoda olejowania pozwala na jednoczesne nawilżenie włosów oraz stworzy ochronną warstwę, która ograniczy utratę wody z nich. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie oleju. W przypadku włosów rozjaśnionych najlepiej się sprawdzi się olej rzepakowy, słonecznikowy, masło Shea, ewentualnie olej kokosowy. Są to oleje, które nie zabarwią włosów na żółto. Efektem regularnego olejowania są gładsze, lśniące włosy, które są bardziej sypkie i sprężyste, a w przypadku włosów kręconych zostaje podbity ich skręt. Olejowanie warto robić raz w tygodniu.

Spalone włosy wrażliwe na uszkodzenia

Ponadto należy unikać czynności, które powodują mikrouszkodzenia włosów. Spalone włosy po rozjaśnianiu nie powinny być czesane na mokro, ponadto czesanie w ciągu dnia powinno się ograniczyć do minimum. W celu ograniczenia uszkodzeń mechanicznych ważne jest stosowanie serum zabezpieczającego końcówki. Należy go używać przed suszeniem, przed czesaniem oraz przed snem, a także dokładać w ciągu dnia w razie potrzeby.