Lubimy wiedzieć, co jemy. W świecie supermarketów i gotowych produktów coraz częściej zaczynamy wracać do starych, sprawdzonych przepisów, które przenoszą nas w sielankowy klimat wsi. Swojskie produkty, w szczególności nabiał i wędliny wyrabiane według tradycyjnych receptur, swoim bogatym smakiem przywodzą na myśl rodzinny dom i fantastyczne wspomnienia z wakacji. Produkty mięsne, sprzedawane w sieciowych sklepach nie są w stanie zastąpić domowej roboty wędlin i kiełbasy, zarówno pod względem smaku, jak i składu. Lodówki w supermarketach uginają się pod długoterminową żywnością, która zawiera mnóstwo spulchniaczy i konserwantów. Warto zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, poświęcając czas na własnoręczne przygotowanie domowej kiełbasy, która dzięki wędzeniu w odpowiedniej temperaturze, może być przechowywana w domowych warunkach, przez długi czas, nie tracąc swoich właściwości. Jak zatem przygotować kiełbasę, która uświetni świąteczny jadłospis, szczególnie w kontekście nadchodzących Świąt Wielkanocnych? W niniejszym artykule znajdziesz krótki przewodnik.
Wybór mięsa do wyrobu domowej kiełbasy
Do wyrobu domowej kiełbasy, na początek sprawdzi się najlepiej mięso wieprzowe. Aby nasz wysiłek włożony w przygotowanie kiełbasy miał sens, warto przygotować większą ilość mięsa. Najpyszniejsze kiełbasy wychodzą wtedy, kiedy zmieszamy mięso wieprzowe z różnych partii, na przykład karkówki, schabu, szynki czy boczku. Ważne jest, aby chudego mięsa (na przykład boczku czy szynki) było proporcjonalnie dużo więcej, niż tłustego (boczku). Mięso można zakupić mielone lub w całych kawałkach, samodzielnie przygotowując do zmielenia. W obydwu przypadkach mięso należy przepłukać zimną wodą. Do ręcznego mielenia, przygotowujemy mniejsze porcje (ok. 5 x 5 cm). Tak przygotowane mięso, należy zmielić. Chude mięso powinno zostać zmielone na oczkach większej średnicy. Mięso tłuste należy mielić drobno.
Jak ułatwić sobie przygotowanie wyrobów w domu? Z pomocą przychodzi mieszarka do kiełbasy
Przygotowanie domowej kiełbasy to żmudna i czasochłonna praca. Aby zachować możliwie najwyższą higienę w warunkach domowych, pracę rąk z powodzeniem zastąpi mieszarka do kiełbasy. Mieszarka do kiełbasy to zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces przygotowania mięsa szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością składników (zarówno przygotowując zapasy pysznej kiełbasy dla rodziny, jak i we wszelkiego rodzaju domach weselnych czy gospodarstwach agroturystycznych). Jeżeli zależy nam na dokładności, warto najpierw oddzielić mięso chude i tłuste i wymieszać je oddzielnie z pozostałymi składnikami.
Przygotowanie mięsa chudego – mieszarka do kiełbasy
Mięso chude, zmielone na dużych oczkach łączymy najpierw z czosnkiem, pieprzem, solą i peklosolą. Wedle uznania, można również dodać pieprz ziarnisty. Mieszankę możemy wzbogacić w zależności od gustu o różnego rodzaju zioła jak tymianek, rozmaryn, bazylię i tymianek. Aby uzyskać kleistą konsystencję, do mieszanki należy dodać odrobinę wody. Mieszarka do kiełbasy ułatwi połączenie składników w całość.
Przygotowanie mięsa tłustego – mieszalnik do mięs
Drobno mielone mięso tłuste należy połączyć z solą i peklosolą. Następnie obydwie partie mięsa należy połączyć z sobą do uzyskania jednolitej masy. Mieszarka do kiełbasy to narzędzie, które w pomoże uzyskać kleisty farsz. Gotowe! Możemy napełniać jelita za pomocą nadziewarki lub specjalnej przystawki, która często sprzedawana jest razem z maszynkami do mięsa. Wielkość kiełbasek według uznania – jelito należy dwu-, trzykrotnie okręcać co ok. 20-30 cm.
Wędzenie
Dobór metody wędzenia zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Korzystając z przydomowej wędzarni, wędzenie kiełbasy i wędlin można rozpocząć od 40 stopni – czyli tak zwane „suszenie”przy otwartym kominie. Dzięki temu pozwalamy na odparowanie wody z mięsa. Po upływie 40 minut temperaturę należy podnieść i utrzymywać na regularnym poziomie ok. 50-60 stopni.
Pieczenie
Kulminacyjnym punktem samodzielnego przygotowania kiełbasy jest podniesienie temperatury wędzenia do 90 stopni. Wędzenie w wysokiej temperaturze należy kontynuować do momentu uzyskania wewnątrz pętla temperatury bliskiej 75 stopni.
W zależności od wprawy i jakości mięsa, poszczególne elementy procesu wędzenia mogą ulegać wydłużeniu lub skróceniu. Jednak satysfakcja z samodzielnego wykonania wybornej kiełbasy o aromatycznej woni drewna zdecydowanie rekompensuje cały wysiłek włożony w jej przygotowanie.