NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

maszyny rolnicze
Lifestyle

Jak przechowywać maszyny rolnicze?

Niewiele osób jest w stanie obecnie wyobrazić sobie uprawę roślin bez skorzystania z odpowiednich maszyn rolniczych. Celem uniknięcia sytuacji, w której sezon prac polowych się już rozpocznie, a maszyny nie będą się nadawały do pracy, przydatna będzie wiedza na temat odpowiedniego przechowywania sprzętu. Metoda, jaką zabezpieczymy maszyny na okres zimowy, jest ważna z punktu widzenia ich żywotności oraz gotowości do kolejnego użycia.

Właściwe zabezpieczenie maszyn rolniczych jest bardzo ważne

Zima jest czasem przestojów i oczekiwania na rozpoczęcie się zupełnie nowego sezonu na prace polowe. Aby do tego mogło dojść, konieczne będzie właściwe zabezpieczenie maszyn rolniczych oraz innych urządzeń, aby zostały utrzymane w nienaruszonym stanie. Przechowywanie powinno zawsze zostać poprzedzone dokładnym czyszczeniem oraz konserwacją sprzętu. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na kombajny oraz ciągniki rolnicze. Nie możemy zapomnieć o przeprowadzeniu przeglądu sprzętu oraz wymianie zużytych już części na nowe. Warto również pokryć powierzchnię maszyn specjalistycznym lakierem, co uchroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Istotną funkcję pełni także uzupełnienie olejów oraz smarowanie układów w maszynach.

JAK PRZECHOWYWAĆ?

Maszyny rolnicze powinny być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach. Mogą to być hale na maszyny rolnicze, najlepiej z dobrze utwardzonym podłożem, które ochronią urządzenia przed wpływem wilgoci pod postacią śniegu oraz deszczu. Producenci uważają, iż najlepszą opcją będzie ustawianie maszyn na podpórkach oraz klockach, a w przypadku braku właściwej ilości miejsca w zamkniętych pomieszczeniach, na terenie otwartym przechowywanie tych urządzeń, które są najbardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i najmniej skomplikowane, chociażby pod względem znajdującej się w nich elektroniki. Hale na maszyny rolnicze nie są jednak obecne w każdym gospodarstwie. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jeśli już musimy zostawić maszyny na otwartym terenie, to powinniśmy zadbać o to, aby zostały one ustawione na dobrze utwardzonym podłożu z właściwym spadkiem, co pozwoli na łatwiejsze spływanie wody opadowej. Żadne z urządzeń nie może stać w śniegu albo wodzie. Nie jest także wskazane przykrywanie maszyn plandeką. Brak wentylacji oraz możliwości odparowania wody, która przedostanie się pod plandekę, parując z ziemi, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstania korozji. Zatem takie rozwiązanie może okazać się zgubne.