NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Pole elektromagnetyczne a zdrowie
Technologia

Jak ograniczyć wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie?

Na całym świecie prowadzone są badania nad szkodliwością promieniowania telefonów komórkowych, komputerów, telewizorów i innych urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne. Niestety doniesienia naukowców są coraz bardziej niepokojące. Promieniowanie może przyczyniać się do takich chorób jak alergia, nowotwory, uporczywe migreny, zaburzenia odporności i wiele innych.
Żyjąc w nowoczesnym społeczeństwie, nie jesteśmy w stanie całkowicie odizolować się od promieniowania elektromagnetycznego. Możemy jednak znacznie ograniczyć jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Pole elektromagnetyczne a zdrowie? Zobacz jaki ma wpływ!

Komputer

Komputery dodatnio jonizują powietrze, co nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Dodatkowo korzystanie z komputera z reguły wiąże się z używaniem bezprzewodowego Internetu, co dodatkowo naraża nas na działanie fal elektromagnetycznych. Pracując przy komputerze, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości od monitora, korzystaj z biurka lub stołu- nigdy nie kładź laptopa na kolanach i rób przerwy. Co godzinę odejdź od monitora na 10 minut. W tym czasie dobrze przewietrz pomieszczenie, w którym pracujesz. A po zakończeniu pracy, zgaś komputer i wybierz się na co najmniej 30-minutowy spacer na łonie przyrody.

Telefon komórkowy

Komórka uzależnia – to udowodniony naukowo fakt. Najwięcej czasu z telefonem w ręku spęczają dzieci i nastolatki. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ młody organizm jest bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, w tym również promieniowania. Postaraj się mocno ograniczyć dziecku czas spędzony na używaniu komórki. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Zajmij pociechę czymś innym- najlepiej niech to będzie zabawa na świeżym powietrzu, spędzanie czasu z rówieśnikami lub czytanie bajek.
Sama z kolei unikaj prowadzenia długich rozmów przez telefon, a jeśli już musisz je prowadzić, ogranicz trzymanie telefonu bezpośrednio przy głowie- częściej korzystaj z głośnika. Postaraj się w miarę możliwości rozmawiać przez komórkę krótko i w przypadkach, kiedy nie masz innej możliwości- na przykład, aby poplotkować z przyjaciółką, lepiej umówić się na miłe spotkanie w domu lub w kawiarni, aniżeli wisieć godzinami na telefonie.

Telewizor

Polacy bardzo dużo czasu spędzają przed telewizorem. Po powrocie z pracy wielu z nas siada z pilotem na kanapie i spędza tak najbliższe kilka godzin. Ironią jest to, że wracamy z pracy przy komputerze i trafiamy przed telewizor. W ten sposób praktycznie przez cały dzień jesteśmy pod wpływem działania promieniowania elektromagnetycznego. Może to skutkować takimi problemami jak bezsenność, bóle głowy, migreny, rozdrażnienie, nerwowość, trudności z koncentracją. Powinniśmy zdecydowanie ograniczyć oglądanie telewizji- do maksimum 2 godzin na dobę. A podczas seansów telewizyjnych zadbajmy o to, by siedzieć w odpowiedniej odległości od ekranu. Lekarze alarmują, również, aby zrezygnować z popularnej metody uspokajania dzieci przy pomocy puszczania im bajek na DVD przez wiele godzin dziennie. Nie wpływa to korzystnie na rozwój maluchów- powoduje drażliwość, kłopoty z zasypianiem i szybko prowadzi do rozwoju uzależnienia od telewizji, z którego później bardzo ciężko dziecko wyprowadzić.

Pole elektromagnetyczne a zdrowie

Niezaprzeczalnie urządzenia elektroniczne rewolucjonizowały świat, w którym żyjemy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze w życiu jest zdrowie i rozsądnie podchodzić do korzystania z nowoczesnych technologii. Chrońmy także zdrowie naszych dzieci. Zdaniem specjalistów maluchy do 1 roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z urządzeniami elektronicznymi takimi jak telefon komórkowy, tablet, komputer i telewizor. A dzieci do 7 roku życia nie powinny korzystać z nich dłużej niż godzinę dziennie. Niestety uzależnienie od smartfona to coraz częstsza jednostka chorobowa u małych dzieci. Konsekwentnie przestrzegajmy tych zasad, aby chronić fizyczne i psychiczne zdrowie swoje i swoich dzieci.