Każdy właściciel pojazdu doskonale wie, że jego utrzymanie nie należy do najtańszych. Dlatego też jeśli możemy szukać tańszych rozwiązań, to warto z nich korzystać. Tak bywa chociażby w przypadku dywaników samochodowych gumowych. Po kilku latach użytkowania wydaje się, że najlepiej będzie kupić po prostu nowe. Ich koszt nie jest zbyt wielki, dlatego też niektóre osoby decydują się właśnie na ten krok. Ale warto równocześnie wiedzieć, że możemy zaoszczędzić te kilkanaście-kilkadziesiąt złotych niewielkim nakładem pracy.
Tak często jak korzystamy z samochodu, tak często eksploatujemy gumowe dywaniki samochodowe. Nie dziwi zatem fakt, że po pewnym czasie wyglądają one na matowe. Niekiedy blakną, a ich zapach nie należy do miłych. Na szczęście możemy szybko i łatwo przywrócić ich dawny blask. Czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe? Jak je odkurzać i konserwować? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Myjesz auto? Umyj przy okazji gumowe dywaniki samochodowe!
Dość często podjeżdżamy pod myjnię samoobsługową i myjąc auto zapominamy o dywanikach samochodowych – gumowych lub wykonanych z innych materiałów. A szkoda ponieważ większości z nich są dostosowane do tego, by je wyjąć i powiesić na specjalnych uchwytach. Dzięki temu możemy je umyć myjką ciśnieniową – szybko i skutecznie. Gumowe dywaniki samochodowe w toku ich eksploatowania zbierają drobiny kurzu, błoto z zewnątrz, sierść zwierząt, włosy – wszystko to może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami. Nie obawiajmy się, że je uszkodzimy myjką ciśnieniową. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu mamy pewność, że wszelki brud został usunięty. Poleca się, by najpierw umyć gumowe dywaniki samochodowe środkiem myjącym, a później spłukać to wodą zdemineralizowaną. To pozwoli uniknąć nam zacieków.
Odkurzanie dywaników samochodowych gumowych
Co najbardziej niszczy nasze dywaniki samochodowe gumowe? Oczywiście piasek, który wnosimy najczęściej na butach z zewnątrz. Tego niestety nie unikniemy. Do ich mycia nie zawsze konieczna jest myjka samochodowa. W tym przypadku wystarczy systematycznie odkurzać dywaniki samochodowe gumowe. Piasek i tarcie naszych butów będzie powodowało, że guma zacznie się rysować. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać tego we własnym ogródku, możemy odwiedzić pobliską stację benzynową. Tam z pewnością znajdziemy odkurzacz czy inne akcesoria, dzięki którym pozbędziemy się szkodliwych drobin i kurzu. Prócz odkurzacza możemy skorzystać z kratownicy.
Szampon do dywaników samochodowych gumowych
Prawda jest taka, że samo odkurzanie nie wystarczy do utrzymania w dobrym stanie naszych dywaników samochodowych gumowych. Takie rozwiązanie możemy stosować jedynie raz na jakiś czas. Poza tym chcąc naprawdę utrzymać je w dobrym stanie należy pomyśleć o ich dokładnym umyciu. Nie każdy z nas posiada myjkę ciśnieniową, ale to i tak nie zwalnia nas z tego procesu. Równie dobrze możemy umyć je ręcznie. Do tego polecamy głównie samochodowy szampon, który sprawdzi się tutaj idealnie. Często myjąc dywaniki korzystamy z domowych specyfików. Nie warto jednak w ogóle się tym interesować, ponieważ większości z nich negatywnie działa na gumę.
Preparat do konserwacji gumowych dywaników samochodowych
Jak jeszcze dbać o dywaniki samochodowe gumowe? Ostatnim krokiem do uzyskania ich idealnego wyglądu jest ich konserwacja. Tutaj przyda się nam preparat do konserwacji gumy. Nie może być on jednak stosowany do zewnątrz, ale do wewnątrz auta. Podczas zakupu warto zwrócić na to uwagę. Na rynku jest kilka ciekawych propozycji, a wśród nich: ADBL Interior WOW Dressing czy Nielsen Choice Dressing. Na owe preparaty wydamy średnio ok. 50 złotych. Dzięki nim nasze dywaniki samochodowe gumowe będą świeższe, nie pojawi się na nich ślizga powłoka, a sam brud nie będzie się tak szybko na nich pojawiał.
Jak dbać o dywaniki samochodowe gumowe? Podsumowanie
Podsumowując temat tego, jak czyścić, konserwować i dbać o dywaniki samochodowe gumowe – warto systematycznie dbać o nasz samochód nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Zapomniane gumowe dywaniki warto myć i je konserwować niekiedy nawet częściej niż samo auto. Niewielkim nakładem naszej pracy, czasu i pieniędzy możemy zadbać o wycieraczki i cieszyć się nimi przez długi czas bez konieczności zakupu nowego kompletu.