NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

oświetlenie kuchni
Dom

Funkcjonalne oświetlenie kuchni – co warto wiedzieć?

W wielu rodzinach kuchnia to centrum domowego wszechświata. To w niej spędzamy najwięcej wspólnego czasu. Przygotowujemy posiłki, jemy, pracujemy, odrabiamy lekcje z dziećmi. Lista zadań jest długa, a do każdego z nich potrzebny jest inny rodzaj oświetlenia. Jak to wszystko pogodzić?

Wyobraź sobie…

Wchodzisz do swojej wymarzonej kuchni, włączasz lampę zamontowaną w centralnej części sufitu. Kuchnia wygląda pięknie w tym świetle. Sięgasz po warzywa i odkładasz je na blat, by zaraz je pokroić. Stajesz przodem do blatu roboczego i…. światło gaśnie, a przynajmniej tak Ci się wydaje. Większość światła zostało za Twoimi plecami, a Ty warzywa musisz pokroić po ciemku. Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne.
Gotujesz na kuchence, miksujesz pyszne ciasto, robisz zdrowy koktajl. Sytuacja się powtarza, jak to rozwiązać?

Planuj oświetlenie w pomieszczeniach

Jeśli już wszystkie stanowiska robocze zostały rozplanowane, czas zastanowić się nad tym, jak je wszystkie oświetlić tak, by w żadnej sytuacji nie ogarnęła Cię ciemność.
Oświetlenie kuchni można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • Oświetlenie ogólne
  • Oświetlenie punktowe

Pierwszy rodzaj oświetlenia – ogólny – to lampy sufitowe umieszczone w centralnej części pomieszczenia. Są one potrzebne, ponieważ bez nich w kuchni panowałby półmrok, a tego przecież nikt nie chce. Pamiętajmy, że kuchnia jest miejscem spotkań całej rodziny, więc dobre światło jest ważne. Lampa sufitowa przydaje się nie tylko w czasie rodzinnych zabaw, ale także podczas sprzątania. Po równomiernym oświetleniu całego pomieszczenia nie umknie nam żaden okruszek, ani żadna smuga.

Dobrze, jeśli oświetlenie ogólne w kuchni skierowane jest w stronę sufitu. Takie lampy tworzą efekt światła odbitego od sufitu, co sprawia, że pomieszczenie jest oświetlone bardziej równomiernie – nie tworzą się zacienione powierzchnie, a światło jest przyjemniejsze dla oka.
Umiejscowienie oświetlenia ogólnego zależy również od takich czynników, jak wielkość kuchni oraz to czy jest otwarta czy zamknięta.

W małej, zamkniętej kuchni lampa nie powinna być za duża, by nie przytłoczyć pomieszczenia. W Większej kuchni można pozwolić sobie na lampę bardziej zdobną. Jeśli w pomieszczeniu jest też wydzielona strefa jadalna ze stołem, można pozwolić sobie na zamontowanie drugiej lampy, tym razem wiszącej. Jej światło powinno być skierowane bezpośrednio na stół.

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon bądź jadalnię, lampy powinny być zgrane stylistycznie z tymi umieszczonymi w sąsiednim pomieszczeniu. Lampa kuchenna nie musi być identyczna z tą umieszczoną nad stołem w jadalni, ale dobrze by były one spójne, tak jak lampa Cohen Large oraz lampa Cannes.

Warto też pamiętać o tym, by światło skierowane na stół było cieplejsze niż te skierowane na blaty. Cieplejsze światło sprawia, że zastawa stołowa wygląda lepiej, a serwowane posiłki wydają się jeszcze smaczniejsze. Dodatkowo światło to pomaga się zrelaksować. Przy takim świetle posiłki będą ucztą nie tylko dla ciała, ale i dla duszy.

Oświetlenie punktowe- drugi, wymieniony rodzaj oświetlenia, to wszelkie lampy skierowane na konkretne miejsca w kuchni, przede wszystkim blaty robocze. Mogą to być lampy od firmy Endon Lighting, jak również modne ostatnio taśmy ledowe zamontowane pod górnymi szafkami.

Jeśli kuchnia wyposażona jest w wyspę, na której znajdują się blaty robocze, oświetlenie punktowe można zastąpić ciekawą lampą wiszącą. To będzie rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale też atrakcyjne wizualnie. Nad blat polecamy lampy w podłużnym kształcie, np. lampa Essex lub Bistro.

Alternatywne źródła światła

Kuchnia daje wiele możliwości, które ciągle poszerzają się dzięki rozwojowi świetlnych rozwiązań. Wszystko po to, by kuchennym miłośnikom było coraz wygodniej. Te kilka rodzajów świateł, które za chwilę przedstawimy, nie jest konieczne, ich zamontowanie zależy wyłącznie od tego czy uznacie je za przydatne lub po prostu ładne, więc nakreślimy je bardzo krótko

Światło nad szafkami – lampki montowane nad górnymi szafkami. Po otwarciu szafki kuchennej, jej wnętrze oświetlane jest przez umieszczone nad nim źródło światła. Czy pomocne? Zapewne tak. Czy konieczne? Decyzję pozostawiamy Wam.

Ledowe taśmy pod dolnymi szafkami – modne ostatnio rozwiązanie ułatwiające poruszanie się po kuchni po ciemku, np. kiedy w nocy poczujemy pragnienie. Delikatne światło uruchamiane za pomocą czujnika ruchu pozwoli bez szkody dostać się do celu. Dzięki temu nie trzeba po ciemku szukać włącznika światła. 

Oświetlenie wewnątrz szafek. Pomocne głównie w głębokich szafkach. Kiedy trudno dopatrzeć się, co znajduje się na jej końcu. Aktywne tylko, kiedy szafka jest otwarta.

Oświetlenie kuchni to złożona sprawa. Jeśli chcemy, by to miejsce było dla nas przyjemne, a czas w nim spędzony nie był męczący, nie warto się ograniczać. Należy usiąść i na spokojnie zastanowić się nad rozmieszczeniem każdej, nawet najmniejszej lampeczki. Dzięki temu później przebywanie w kuchni i praca w niej będzie samą przyjemnością.

Dzięki temu nie trzeba po ciemku szukać włącznika światła. (więcej o świetle nocnym możecie przeczytać tutaj)