Jeżeli zdiagnozowano u ciebie niedoczynność tarczycy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz zmuszony przez lekarza do regularnego przyjmowania leków zawierających syntetyczną odmianę l-tyroksyny – hormonu, którego teraz brakuje w twoim organizmie i którego nie jesteś w stanie produkować w dogodnych dla ciebie ilościach. Nie tylko leki pomogą ci jednak w walce z chorobą. Nawet niedoczynność tarczycy dieta ma znaczenie dla intensywności objawów schorzenia.
Jak stosować leki na niedoczynność tarczycy?
Jeżeli jednak już przyjmujesz leki, pamiętaj, by robić to w sposób prawidłowy. Kapsułki zawierające l-tyroksynę należy stosować z samego rana, najlepiej na czczo, czyli zaraz po przebudzeniu. Zawsze popijaj je solidną szklanką wody, a po przyjęciu leku nie jedz niczego przez przynajmniej pół godziny. Dzięki temu upewnisz się, że l-tyroksyna prawidłowo się wchłonęła. Błędem jest nawet popijanie leków kawą z mlekiem czy jakimkolwiek sokiem bądź kakao.
Niedoczynność tarczycy dieta bardzo często zakłada również niższą kaloryczność posiłków. W badaniach dotarto do wniosku, iż poprzez spożywanie mniejszej ilości kalorii można zaktywizować specjalny enzym pracujący w wątrobie, który korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Ogólnie rzecz biorąc powinieneś też sięgać po klasyczne preparaty witaminowe. Szukaj w nich zwłaszcza minerałów takich jak: wapń oraz żelazo. Dbaj też o ogólną wartość odżywczą swojego jadłospisu. Im zdrowszy on będzie, tym większa szansa na to, że objawy niedoczynności tarczycy przestaną być aż tak uciążliwe.