NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

formowanie wtryskowe
Technologia

Czym jest formowanie wtryskowe i jaką rolę ma w jego przypadku automatyzacja?

Coraz więcej sektorów przemysłu sięga po robotyzację. Coboty to nadzieja dla produkcji tworzyw sztucznych.

Czym jest formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe jest jednym z najważniejszych procesów przetwórstwa tworzyw sztucznych. Pozwala na tworzenie elementów o bardzo konkretnych parametrach. Jest to także proces dosyć prosty w adaptacji, tani, wydajny i może być ekologiczny – w zależności od wykorzystanych materiałów. Ta metoda wykorzystywana jest w wielu sektorach rynku. W Polsce zastosowanie dla niej znajdujemy przede wszystkim w bardzo prężnie rozwijającym się sektorze automotive (to w.g szacunków nawet 8% naszego PKB). Formowanie wtryskowe pozwala na tworzenie części, które spełniają wytyczne jakościowe firm zlecających ich produkcję, lekkich, wytrzymałych, wspierających parametry ostatecznego produktu – w tym wypadku samochodu. Samych technik wtryskiwania jest kilka, natomiast w większości przypadków są one podatne na dodatkową automatykę.

Proces formowania jest prosty i wymagający zarazem

Procedura wytłaczania wtryskowego nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak obsługa maszyn, które stworzone zostały z myślą o tym procesie, jest bardzo żmudnym zadaniem. Formowaniem zajmują się obrabiarki CNC, wtryskarki, prasy (krawędziowe i tłoczące). Obsługa tych maszyn niejednokrotnie wymaga od kadry używania siły fizycznej i wykonywania powtarzalnych procesów. Bywa to bardzo uciążliwe i zdecydowanie wpływa negatywnie na produktywność pracowników. Jak każdy proces przemysłowy, formowanie tworzy także potencjalne zagrożenie dla pracowników. Choć wypadki nie zdarzają się zbyt często, pamiętajmy o tym, że przy powtarzalności zadań uwaga pracownika szybko ulega pogorszeniu, co może sprzyjać błędom.

Automatyka produkcji z wykorzystaniem formowania wtryskowego

By móc wyeliminować potencjalne zagrożenie, a także dać szansę pracownikom do bezpieczniejszej i bardziej angażującej pracy, możliwe jest sparowanie technik wytłaczania wtryskowego z robotami wspierającymi – cobotami. Tego typu urządzenia mają być wsparciem dla operatorów maszyn obsługujących produkcję komponentów z części formowanych wtryskowo. Roboty wspierające są o tyle interesującym narzędziem, że są kompleksową pomocą w produkcji – na każdym jej etapie. Coboty szybko adaptują się do nowych schematów, a sama procedura produkcyjna w ich asyście przebiega szybciej i wydajniej.

Korzystam z wytłaczania wtryskowego w małej lub średniej firmie – czy robotyzacja jest dla mnie?

Duże firmy, które posiadają ogromne parki przemysłowe, korzystają z robotów wspierających podczas procedury wytłaczania wtryskowego na co dzień. Do tej pory opłacalność robotyzacji doceniana była przede wszystkim w przypadku tych największych graczy na rynku. Ale również i mniejsze warsztaty i linie produkcyjne mogą skorzystać na wdrożeniu cobotów. Szczególnie że tego typu rozwiązania można uzyskać stosunkowo niskim kosztem.

Nowoczesne rozwiązania dla przetwórstwa tworzyw sztucznych z Universal Robots

Duńska firma Universal Robots tworzy nowoczesne roboty, których przeznaczeniem jest wsparcie różnych procesów przemysłowych. Również i formowanie wtryskowe może być wykonywane dzięki nim. To urządzenia stworzone z myślą o potrzebach średnich i małych firm. Są bardzo wszechstronne, wydajne, a ich niewygórowany koszt ma pozwolić na osiągnięcie zwrotu i sporej wartości dodanej dla procedury technologicznej. Roboty Universal Robots sprawdzają się także w wielu innych dziedzinach przemysłu – od Hi-Tech po wytwarzanie żywności.