Przed kupnem nowego pojazdu wielu kierowców zastanawia się, jakie paliwo będzie najbardziej wydajne oraz korzystne cenowo. W dobie rosnących cen benzyny posiadacze aut decydują się również na rozwiązanie, jakim jest instalacja gazowa w samochodzie. Jakie rodzaje paliw dostępne są w Polsce i które będzie najlepsze dla Ciebie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej, zanim podejmiesz decyzję!
Paliwa dostępne w Polsce
Paliwa silnikowe w Polsce występują w dwóch formach: ciekłej i gazowej. Do pierwszej kategorii zalicza się przede wszystkim benzyna, czyli najpopularniejsze paliwo w kraju. Oprócz tego należą do niej również olej napędowy, różnego rodzaju alkohole oraz nafta. Z kolei pośród paliw gazowych najpopularniejszy jest Auto Gaz, gaz ziemny oraz CNG. Statystyki wskazują, że z LPG w Polsce korzysta już prawie 3 mln samochodów. Mimo że nie jest to najnowsze rozwiązanie, to kierowcy wciąż z chęcią kupują nowe samochody z instalacją gazową lub decydują się na wizytę w warsztacie, który proponuje jej montaż. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w https://gazeo.pl/informacje.html.
Dla kogo benzyna?
Mimo że auta na gaz są bardzo popularnym rozwiązaniem, to z pewnością nie opłaci się ono każdemu kierowcy. Kto powinien zostać przy benzynie? Przede wszystkim tak zwani „niedzielni kierowcy” oraz osoby, które na co dzień nie pokonują dalekich tras, lecz korzystają np. z komunikacji miejskiej. Silnik benzynowy to stosunkowo bezpieczna konstrukcja cechująca się małą awaryjnością. Oprócz tego auta nim zasilane cieszą się znacznie niższą ceną. Z silnikiem benzynowym najczęściej konkuruje tak zwany silnik diesla, który zapewnia niższe opłaty za paliwo oraz większy komfort jazdy.
Kiedy sprawdzi się LPG?
Tak jak benzyna jest dla kierowców sporadycznie korzystających z samochodów, tak instalacja LPG sprawdzi się świetnie u wszystkich, którzy codziennie jeżdżą do pracy i nie tylko. Wśród zalet LPG należy wymienić przede wszystkim niższą cenę paliwa, jego dużą wydajność oraz to, że nie jest tak szkodliwe dla środowiska. Należy tu jednak wspomnieć o kosztach samego montażu instalacji, które zależnie od warsztatu oraz typu instalacji mogą wahać się pomiędzy 1400 do nawet 5000 złotych. Dobrą opcją jest również kupienie nowego samochodu ze wbudowaną instalacją. Może się jednak okazać, że zrobienie tego na własną rękę będzie nie tylko bardziej opłacalne, ale też znacznie bezpieczniejsze.
Nowoczesne rozwiązania dla kierowców
Poprzez wzrastające znaczenie ekologii pojawiają się także całkiem nowe rozwiązania dla kierowców. Wśród aut każdego dnia jeżdżących po ulicach można znaleźć samochody elektryczne, które zamiast silnika benzynowego posiadają jego elektryczny odpowiednik. Jego działanie polega na zmianie energii elektrycznej w mechaniczną. Rozwiązaniem alternatywnym, pomiędzy samochodem elektrycznym a tradycyjnym autem z silnikiem spalinowy jest pojazd hybrydowy. W tym wypadku tradycyjny silnik jest wspomagany przez silnik elektryczny napędzający koła.