Jak zacząć grać na giełdzie? To jedno z podstawowych pytań, jakie zadają sobie początkujący gracze. Najtrudniej jest zacząć, ponieważ trzeba mieć dobre zaplecze teoretyczne i poznać zasady funkcjonowania giełdy, aby nie stracić od razu całego kapitału. Co warto wiedzieć?
Jak zacząć grać na giełdzie?
Jeśli chodzi o część teoretyczną, to ważne jest nabycie wiedzy na temat inwestowania. Kompletny laik nie poradzi sobie w tym twardym świecie. Tak naprawdęinwestowanie na giełdziezwiązane jest z ciągłym poszerzaniem wiedzy. Teoria pozwoli graczowi zrozumieć zasady, które rządzą giełdą i w jaki sposób grać, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne.
Jeśli chodzi o ryzyko, to ważna jest także jego akceptacja. Należy zrozumieć, że ryzyko jest częścią inwestowania na giełdzie (o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/jak-zaczac-grac-na-gieldzie/). Warto zatem zdawać sobie z tego sprawę, aby nie być w przyszłości zaskoczonym w sytuacji dużej straty. Nie bez znaczenia jest także odrobina szczęścia.
Jak zacząć grać na giełdzie? Praktyka
Poza wiedzą teoretyczną, bardzo ważna jest praktyka. Zanim inwestor zacznie dokonywać prawdziwych inwestycji, powinien wypróbować swoje umiejętności, wybierając na począteksymulator gry giełdowej. To pogram, który pozwala osobom zainteresowanym, sprawdzić się w inwestowaniu na giełdzie, bez konieczności ryzykowania swoich pieniędzy.
Początkujący inwestor może także skorzystać najpierw z konta demo, dzięki czemu pozna działanie giełdy, a także dowie się, czy wybranaplatforma inwestycyjnajest dla niego odpowiednia. Platformy udostępniane są przez brokerów, u których można najpierw założyć konto demo, a potem dopiero rachunek rzeczywisty. Na takim koncie poza nabyciem doświadczenia, można także wypróbować nowe strategie inwestycyjne.
Wybór taktyki i stylu inwestowania
Zanim inwestor zacznie lokować swoje środki, powinien wybrać także odpowiednią dla siebie strategię inwestycyjną, a także styl, który mu odpowiada. Może być day trading, czyli krótkoterminoweinwestowanie na giełdziealbo swing trading, czyli długoterminowe (sporo ciekawych informacji na ten temat m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/jak-grac-na-gieldzie/). Wybór uzależniony jest od określonych cech i celów danego tradera. Day trading wymaga od inwestora sporej ilości czasu, a także ciągłego skupienia, które związane jest z analizowaniem i kontrolowaniem pozycji. W końcu polega na otwieraniu oraz zamykaniu nawet kilkudziesięciu pozycji w trakcie jednego dnia. To rozwiązanie, które jest odpowiednie dla osób, które mają dużo wolnego czasu w ciągu dnia, spore doświadczenie iinwestowanie na giełdziestanowi raczej ich główne źródło dochodu.
Z kolei swing trading będzie bardziej odpowiedni dla kogoś, kto traktujegranie na giełdziebardziej jak hobby. W tym przypadku do portfela inwestycyjnego wystarczy zajrzeć tylko kilka razy do roku. Swing trading nie wymaga od inwestora poświęcenia sporej ilości czasu i może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy inwestowanie ma stanowić dodatkowe źródło dochodu.
Jak zacząć grać na giełdzie? Strona techniczna
Jeśli chodzi o kwestie techniczne, toinwestowanie na giełdziemożna zacząć od założenia rachunku brokerskiego. W tym celu konieczny będzie wybór dobrego brokera oraz platformy inwestycyjnej, która jest niezbędna do dokonywania transakcji. Inwestor może założyć rachunek maklerski także w wybranym oddziale banku, w którym prowadzi rachunek bankowy.
Broker jest pośrednikiem, który udostępnia klientom platformę inwestycyjną. Inwestor powierza mu swoje środki, zatem przy jego wyborze ważne jest bezpieczeństwo. Broker powinien być regulowany i podlegać kontroli organom, takim jak Komisja Nadzoru Finansowego.
Przed wyborem usługodawcy, warto zwrócić uwagę także na takie kwestie, jak:
- Prowizje, jakie są pobierane przez brokera za udzielanie usług,
- Platformy inwestycyjne, jakie udostępnia swoim klientom,
- Czy oferuje możliwość wypróbowania platform najpierw na koncie demonstracyjnym?
- Ilość dostępnych rynków – im więcej, tym lepiej.
Jak wybrać dobrą platformę inwestycyjną?
Platforma inwestycyjnapowinna spełniać wymagania i odpowiadać na potrzeby inwestora (o platformach inwestycyjnych więcej m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/platforma-inwestycyjna-dla-poczatkujacych/). Ma za zadanie pomóc w inwestowaniu, dlatego też ważne jest, aby:
- Była szybka i niezawodna – jakiekolwiek opóźnienie może wpływać na szybko reakcji i skutkować generowaniem strat,
- Czytelny interfejs – platforma powinna być prosta w obsłudze, a także dostępna w polskiej wersji. Inwestor nie od razu opanuje wszystkie jej funkcje i opanujeinwestowanie na giełdziew kilka sekund, jednak interfejs powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby inwestor sam domyślał się, jakie informacje znajdują się w poszczególnych modułach. Im pierwsze wrażenie będzie lepsze, tym większa pewność, żeplatforma transakcyjnasprosta preferencjom inwestora w przyszłości,
- Możliwości konfiguracyjne platformy oraz jej funkcje – przydatne mogą okazać się takie opcje, jak przeglądanie jednocześnie kilku wykresów, natychmiastowe transakcje, zmiana typów wykresów, dostęp do analiz rynkowych oraz najnowszych informacji, itp.
Jak zacząć grać na giełdzie? Przede wszystkim od poznania zasad, rządzących giełdą i wyborze odpowiednich narzędzi. Do inwestowania warto także podchodzić z chłodną głową, ponieważ emocje bywają złym doradcą.
Artykuł sponsorowany