NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

pyszna kuchnia toskańska
Rozrywka

Pyszna kuchnia toskańska

W dzisiejszych czasach podróżowanie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dostępność biletów lotniczych online, otwarte granice i możliwość rezerwacji hotelu przez internet sprawiły, że chętnie wybieramy się w nieznane zakątki świata.
Z wyjazdów przywozimy nie tylko pamiątki, ale też kulinarne inspiracje.
Kuchnia toskańska jest jedną z najzdrowszych, a produkty wykorzystywane w przepisach dostępne także w Polsce.
Dieta toskańska oparta jest na prostych składnikach i odzwierciedla trend określany jako slow food.

PO PIERWSZE ZUPY

  • Toskańska zupa pomidorowa, czyli pappa al pomodoro składa się z jedynie z pomidorów i bazylii. Do smaku doprawiamy ją pieprzem i solą. Taką zupę mieszkańcy Toskanii jedzą z domowym pieczywem.
  • Jedzenie pomidorów wpływa korzystnie na pracę serca oraz obniża poziom cholesterolu. Bazylia pomaga na dolegliwości żołądkowe, zawiera też żelazo oraz magnez.
  • Kuchnia toskańska obfituje w pomidory nie tylko w postaci zup. Sałatki z pomidorów polane oliwą, jedzone z własnoręcznie upieczonym pieczywem, również są popularne.
  • Zupa rybna, częsta w diecie toskańskiej. Może być przygotowana z dorsza, owoców morza, takich jak krewetki czy małże. W zupie znajdziemy też pomidory oraz świeże zioła. Taka potrawa jest zazwyczaj lekka, a bogactwo ryb podnosi jej wartości odżywcze.
  • Poezję smaku stanowi popularna zupa fasolowa. Aby ją przygotować należy do garnka wrzucić kapustę, fasolę, marchew, pory oraz wszystkie inne warzywa jakie mamy w domu. Toskańska zupa fasolowa była niegdyś gotowana przez ubogich chłopów w ogromnych ilościach, tak aby można było ją jeść przez kilka następnych dni.
  • Zupa chlebowa czy cebulowa są również obecne w kuchni toskańskiej.

Slow food nie może istnieć bez domowego wypiekania chleba. Najsłynniejszym chlebem jest focaccia, wypiekany z ciasta drożdżowego. Focaccia musi być słona. Do jej produkcji wykorzystuje się oliwę z oliwek oraz zioła. Taki wypiek przypomina spód pizzy. Dieta toskańska opiera się na pieczywie, które dawniej zjadane było jedynie z dodatkiem oliwy.
Innym rodzajem pieczywa popularnego w Toskanii jest chleb z mąki kukurydzianej czy chleb pieczony na liściach kasztana.

NA OBIAD STEK PO FLORENCKU

  • Gruby plaster mięsa wołowego, jest daniem, które często zamawiają turyści. Mięso powinno pochodzić od rdzennych toskańskich ras, ale restauratorzy wykorzystują też produkty z innych hodowli niż rodzime.
  • Bistecca alla fiorentina, czyli stek po florencku musi być krwisty. Jeżeli zamówimy dobrze wysmażony stek, kelner może nie przyjąć zamówienia, ponieważ kuchnia toskańska nie serwuje takich steków.
  • Bistecca alla fiorentina nie jest nacierana żadnymi ziołami, oliwą czy solą.
  • Smażona na ruszcie jest sztandarową potrawą, którą znajdziemy niemal w każdym lokalu.
  • Mimo, że slow food kojarzy nam się z feerią warzyw czy kasz, stek po florencku, jeśli jest przyrządzony w tradycyjny sposób, a mięso pochodzi z lokalnej hodowli wpasowuje się doskonale w filozofię zdrowego i świadomego odżywiania.

NA DESER

  • Według legendy, Cosimo de’ Medici, władca Toskanii wymyślił tiramisu, którego smak zna niemal cała Europa.
  • Warstwa biszkoptu nasączonego mocną kawą, z serem mascarpone króluje w kuchni toskańskiej.
  • Wenecja również słynie z pysznego tiramisu, a także walczy z Toskanią o tytuł stolicy tego wyjątkowego deseru.
  • Migdałowe ciasteczka są także bardzo popularne. Niezwykle łatwe w przygotowaniu; wystarczy mąka, cukier, jaja, masło i oczywiście migdały. Dzięki podwójnemu pieczeniu ciasteczka są niezwykle twarde oraz suche.

Dieta toskańska stosuje również makarony w różnej postaci solidnie polane oliwą z oliwek. Sery, które zadowolą najbardziej wybrednego smakosza pochodzą od owiec. Twardy pecorino, (również owczy) może być łączony z dodatkiem, np. trufli. Jest niezwykle aromatyczny.

Wiele sklepów oferuje pakowanie próżniowe, dzięki czemu sery długo zachowują świeżość.

Kuchnia toskańska nie istnieje bez wina. Chianti Classico to najpopularniejszy toskański trunek. Oryginalne Chianti Classico jest opatrzone logiem czarnego koguta oraz podlega ochronie. Charakteryzuje się ciężkością smaku.

Obfitość, mnogość warzyw, smaczne pieczywo w wielu wariantach, pyszne sery i wino- to cechy, którymi prawdziwa kuchnia toskańska szczyci się od lat. Porcje są duże i sycące. Dieta toskańska, którą chcielibyśmy stosować w Polsce nie wymaga specjalnych przygotowań jeśli chodzi o zupy czy makarony, a także własnoręcznie upieczony chleb.

Nie zawsze jednak możemy kupić owcze sery pochodzące z tego rejonu czy świeże ryby i owoce morza. Niemniej jednak slow food rodem z Toskanii ma swoich zwolenników. Nawet jeżeli nie we wszystkie produkty możemy zaopatrzyć się w naszym kraju, warto wprowadzić niektóre elementy tej kuchni i poczuć się jak we Włoszech wśród cyprysów i gajów oliwnych.