Stres i nerwowość towarzyszą nam obecnie na każdym kroku. Nasz mózg musi przetwarzać wiele rzeczy jednocześnie, a wiele osób nie zwraca uwagi na to, aby zapewnić organizmowi niezbędny odpoczynek. Konsekwencjami mogą być: drażliwość, zły nastrój, depresja, trudności z zasypianiem i przytłoczenie.
Najlepsze zioła na uspokojenie — czy zioła koją nerwy?
Ludzie od tysięcy lat ufają uzdrawiającym właściwościom ziół. Niektóre zioła pomagają radzić sobie ze stresem. Ich uzdrawiającą moc nie tylko wzmacnia nasz układ nerwowy, ale zwykle niesie ze sobą również wiele innych pozytywnych skutków ubocznych. Najlepsze zioła na uspokojenie, mogą być alternatywą dla tabletek.
Przyczyny stresu i nerwowości
Najlepsze zioła na uspokojenie to m.in.: waleriana, ziele dziurawca, jarmułka, melisa, passiflora. Jednak zanim zaczniemy wspomagać nasz organizm ziołami, warto zająć się przyczynami stresu i nerwowości. Często ludzie po prostu próbują zredukować objawy stresu, nie zwracając uwagi na rzeczywiste przyczyny. Nawet jeśli to nie zawsze działa, należy zadbać o to, aby zawsze zapewniać ciału wystarczającą ilość czasu na odpoczynek. Przede wszystkim, nawet najlepsze zioła na uspokojenie nie pomogą, jeśli będziemy narażać nasz organizm na ciągły stres i nie damy mu odpocząć.
Przewlekłe zapalenie zatok – objawy, przyczyny i leczenie
Czynniki stresogenne
W dzisiejszych czasach istnieje wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które u wielu osób prowadzą do objawów stresu lub nerwowego niepokoju. W wielu przypadkach pojawienie się objawów stresu jest procesem stopniowym, który rzadko zdarza się z dnia na dzień. Najczęstsze stresory to:
– przemęczenie i przepracowanie,
– stres emocjonalny (np. śmierć, frustracja w związku, strach),
obciążenia społeczne i lęk egzystencjalny (np. troska o pieniądze, brak pracy),
– hałas (np. ruch uliczny, hałaśliwi sąsiedzi, hałas budowlany),
– częste sytuacje konfliktowe,
– stres fizyczny (np. brak ruchu, niepełnosprawność, choroby przewlekłe),
– złe nawyki żywieniowe,
– nadużywanie narkotyków lub alkoholu.
Brak regeneracji, niewystarczająca ilość snu lub odkładanie średnio- lub długoterminowych czynności mogą jeszcze nasilić nerwowość i stres. Istnieje wiele przypadków, w których interakcja kilku czynników wywołujących stres wykazuje przede wszystkim objawy.
Kiedy pojawia się stres?
Głównym źródłem stresu jest autonomiczny układ nerwowy, który znajduje się częściowo w rdzeniu kręgowym, a częściowo w mózgu. Dzieli się to na współczulny i przywspółczulny. Zarówno układ współczulny, jak i przywspółczulny są zaangażowane w kontrolowanie naszych układów narządów i każdy z nich działa jako przeciwnik. Podczas gdy współczulny układ nerwowy może zwiększyć aktywność narządu, przywspółczulny układ nerwowy może ponownie ją zmniejszyć.
Współczulny układ nerwowy zwiększa naszą uwagę, natomiast przywspółczulny układ nerwowy ponownie wprowadza nas w stan uśpienia.
Jeśli żyjemy „na wysokich obrotach”, cały czas jesteśmy narażeni na stres. Współczulny układ nerwowy jest cały czas nadaktywny i wysyła więcej substancji przekaźnikowych. Jeśli nie ma fazy odpoczynku lub regeneracji, przywspółczulny układ nerwowy może być obciążony tylko w ograniczonym stopniu. Jeśli nie ma już okresów odpoczynku i regeneracji, odbieramy to jako stres. Objawy stresu mogą mieć różne skutki w zależności od osoby. Typowe objawy stresu to:
– wyczerpanie,
– zmęczenie,
– trudności z zasypianiem,
– drażliwość,
– trudności z koncentracją,
– zaburzenia mowy,
– zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
– zwiększona potliwość.
Najlepsze zioła na uspokojenie mogą z pewnością pomóc złagodzić typowe objawy stresu. Aby osiągnąć długotrwałą ulgę, warto przeanalizować przyczyny i jeśli to możliwe wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować czynniki stresogenne.
Najlepsze zioła na uspokojenie
Niektóre rośliny, które pomagają w walce ze stresem, są również stosowane w przypadku problemów z pamięcią.
Najczęściej stosowane i najlepsze zioła na uspokojenie to:
– ashwagandha,
– waleriana,
– żeń-szeń,
– chmiel,
– lawenda,
– melisa,
– passiflora,
– serdecznik,
– dziurawiec.