Zdrowa, lśniąca i promienna cera to marzenie wielu osób. Na wygląd skóry ma wpływ wiele różnorodnych czynników, do których można zaliczyć między innymi predyspozycje genetyczne czy jakość stosowanej pielęgnacji.
Czym są przebarwienia skórne?
Przebarwienia skórne to nic innego jak nadmierne, miejscowe nagromadzenie barwnika, które powstaje na skutek działania mechanizmów obronnych skóry. Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień można zaliczyć między innymi nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne, działanie niektórych leków czy zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.
Przebarwienia, ze względu na zróżnicowane pochodzenie, stanowią problem niezwykle trudny do zwalczenia. Dodatkowym utrudnieniem może okazać się także różny poziom intensywności zmian, co zdecydowanie utrudnia zastosowanie uniwersalnych procedur.
Jak dobrać okulary do wady wzroku i kształtu twarzy?
Najczęściej spotykane rodzaje przebarwień
Przebarwienia można podzielić na kilka podstawowych grup. Do najbardziej rozpowszechnionych należą między innymi zmiany powstałe na skutek różnego rodzaju urazów. Bardzo często przebarwienia mogą wystąpić jako efekt stosowania zbyt agresywnych lub źle dopasowanych zabiegów kosmetycznych.
Kolejny typ przebarwień jest bezpośrednio związany z fotostarzeniem się skóry, czyli negatywnym wpływem promieni słonecznych. Dodatkowo wśród przebarwień można znaleźć również takie, które powstają na tle hormonalnym oraz przebarwienia będące skutkiem przyjmowania niektórych leków.
Jak pozbyć się przebarwień?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się przebarwień, a tym samym odzyskanie nieskazitelnie wyglądającej cery. Rynek kosmetyczny oferuje szereg produktów, które pozwalają zminimalizować widoczność nieestetycznych zmian.
Dodatkowo preparaty kosmetyczne na przebarwienia, oprócz efektu wyrównania kolorytu skóry, zapewniają także głębokie odżywienie i nawilżenie cery, dzięki czemu przyczyniają się do zachowania jej młodego wyglądu.
Laser na przebarwienia – na czym polega laseroterapia?
Laser na przebarwienia to jedna z najbardziej skutecznych metod, która pozwala na trwałe usunięcie nieestetycznych zmian. Laser na przebarwienia jest nie tylko bezinwazyjny i niezwykle bezpieczny, jego dodatkową zaletą jest również brak konieczności rekonwalescencji.
Laseroterapia polega na doprowadzeniu do przegrzania komórek i koagulacji, czego efektem są obkurczone i zamknięte naczynka. Zamknięte naczynka to z kolei zredukowane i mniej widoczne zmarszczki i przebarwienia.
Niezwykle istotnym jest to, że na minimum 4 tygodnie przed zabiegiem pacjent musi powstrzymać się od opalania. Niezastosowanie się do tych zaleceń może bowiem powodować nieskuteczność lub niezadowalające efekty zabiegu.
Laser na przebarwienia – czy warto poddać się zabiegowi laseroterapii?
Laser na przebarwienia to niezwykle skuteczne rozwiązanie, które pomaga w znacznym, a co najważniejsze trwałym zredukowaniu niechcianych zmian. Dodatkowo skóra poddana działaniu lasera staje się miękka i widocznie wygładzona.
Warto pamiętać jednak o tym, że efekty zabiegu nie będą widoczne zaraz po jego zakończeniu. Proces wyrównania kolorytu zainicjowany poprzez użycie lasera zachodzi w tym samym czasie co złuszczanie naskórka – pierwsze zadowalające efekty będzie więc widać mniej więcej po upływie tygodnia.
Poza tym osoby marzące o pięknej, jednolitej i gładkiej skórze muszą mieć na uwadze również to, że laser na przebarwienia musi zostać zastosowany od 3 do 5 razy. Bardzo ważne jest także odpowiednie rozłożenie zabiegów w czasie – przerwa pomiędzy poszczególnymi sesjami powinna wynosić około 6-8 tygodni.
Przeczytaj też: przewlekłe zapalenie zatok – objawy, przyczyny i leczenie