NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

łączenie płytek z panelami
Dom

Łączenie płytek z panelami – sposoby, jak robić to dobrze

Nowoczesne i funkcjonalne wnętrza wykorzystują nie tylko klasyczne i sprawdzone metody i materiały wykończeniowe, ale również stawiają na różnorodność i niepowtarzalność. Jednym z takich rozwiązań jest łączenie płytek z panelami, co znajduje przede wszystkim potwierdzenie w otwartych przestrzeniach, takich jak kuchnia połączona z jadalnią lub salonem. Jak zrobić to dobrze?

Łączenie płytek z panelami – na czym polega?

W nowoczesnych mieszkaniach zdarzają się znacznie częściej otwarte przestrzenie, które dają możliwości zastosowania niecodziennych rozwiązań. Takim miejscem jest przede wszystkim otwarta kuchnia, która połączona jest z salonem lub jadalnią. Bywa również, że takie rozwiązanie stosowane jest z powodu braku miejsca na dwa osobne pomieszczenia. Wtedy połączenie płytek z panelami pozwala nie tylko na wizualne oddzielenie dwóch innych przestrzeni, ale ma również uzasadnienie czysto praktyczne – podłoga w obrębie kuchni wykonana z płytek jest znacznie wygodniejsza i ułatwia utrzymanie czystości, natomiast w strefie salonu chcielibyśmy stąpać po znacznie cieplejszej i przyjemniejszej w dotyku podłodze drewnianej lub panelowej – taki efekt uzyskamy łącząc płytki z deską lub panelami. Jak tego dokonać, aby prezentowało się to estetycznie?

Dowiedz się też, jakie karnisze są modne

Dobór materiałów o podobnej klasie ścieralności

Przy zastosowaniu takiej opcji w mieszkaniu należy przede wszystkim wybrać materiały, które zbliżone są do siebie jakością, czyli przede wszystkim klasą ścieralności. Dotyczy to przede wszystkim paneli, ponieważ płytki z zasady są znacznie bardziej odporne na intensywną eksploatację. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy część panelowa będzie już zniszczona i nieestetyczna, a płytki wciąż w dobrym stanie. Konieczne jest więc wybieranie dobrej jakości paneli, które będą zużywać się w podobny sposób jak płytki.

Łączenie płytek z panelami, by dobrze ze sobą współgrały

Równie ważną sprawą w łączeniu płytek z panelami jest skomponowanie ich w taki sposób, aby współgrały ze sobą pod względem wizualnym. Najlepiej więc sprawdzą się płytki i panele w podobnym kolorze i o zbliżonej fakturze. Można także postawić na przeciwieństwa, ale trzeba pamiętać, aby poszczególne elementy współgrały ze stylistyką całego pomieszczenia. Może to być między innymi zastosowanie gresu o ciekawym wzorze i paneli w kolorze drewna. Jednak takie połączenie musi być bardzo dobrze przemyślane.

Czym połączyć płytki i panele?

Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ łączenie tych dwóch zupełnie innych materiałów może generować trudności między innymi w spójnym i niewidocznym łączeniu jednego z drugim. To naturalne, że zajdzie potrzeba docinania fragmentów, a ich krawędzie nie zawsze są idealnie równe. Płytki oczywiście można doszlifować, ale i tak pozostaje ślad po cięciu. Trzeba więc robić to bardzo dokładnie, a najbardziej newralgiczne miejsca i tak trzeba umiejętnie zamaskować. Zaleca się również, aby w pierwszej kolejności kłaść płytki, a dopiero później panele.

Łączenie płytek z panelami najczęściej odbywa się przy pomocy specjalnych listew. Mogą być one wykonane z bardzo różnych materiałów, np. drewna, aluminium czy stali nierdzewnej. Dzięki nim skutecznie ukryje się szczeliną łączącą panele i płytki. Warto dobrać je również tak, aby współgrały stylistycznie z resztą elementów wykończeniowych. Jeśli płytki i panele łączą się w linii nierównej, np. w formie łuku, to należy zastosować specjalne gięte listwy oraz odpowiednie profile. Alternatywą dla listew są profile fugowe.

Innym sposobem na połączenie płytek z panelami jest zastosowanie korka, który dostępny jest w postaci listew lub specjalnego płynu, który jest wstrzykiwany w szczelinę. Można także zastosować masę akrylową, która jednak jest mniej trwała. Jeśli szczelina jest bardzo niewielka, to z powodzeniem można zrezygnować z dodatkowych elementów maskujących.

Zobacz, jak dbać o dywaniki gumowe samochodowe?