Zakup, nawet najnowszej i najszybszej tokarki numerycznej, nie pozwoli nam na rozpoczęcie produkcji bez wyposażenia się w narzędzia tokarskie. Pierwszym, najważniejszym i nieuniknionym zakupem jest więc nóż tokarski, zwykle więcej niż jeden oraz dopasowane oprawki tokarskie pozwalające zamontować narzędzie na głowicy obrabiarki. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wybór, powinniśmy poznać podstawy doboru, geometrii oraz cechy, którymi charakteryzować się może nóż tokarski i oprawki tokarskie.
Nóż tokarski to narzędzie stałe, jednoostrzowe posiadające zwykle wymienną płytkę wykonaną z węglików spiekanych, która do skrawania większości materiałów jest dodatkowo powlekana pokryciami na bazie azotków tytanu. Podstawową cechą charakteryzującą nóż tokarski jest kształt płytki, przy czym najbardziej popularne geometrie to płytki W (trygonalne 80 stopni), C (romb 80 stopni) oraz V (romb 35 stopni). Każda z takich płytek może również posiadać pozytywową lub neutralną geometrię, co skutkuje dodatnim lub ujemnym kątem przyłożenia w trakcie obróbki oraz różny promień zaokrąglenia. Ogólna zasada zakłada, że do obróbek wykończeniowych stosujemy mniejszy kąt płytki narzędzia tokarskiego, bardziej pozytywową geometrię oraz mniejszy promień zaokrąglenia. Doświadczenie pokazuje, że zwłaszcza dla firm rozpoczynających swoją przygodę z obróbką skrawaniem, wybór narzędzi tokarskich wysokowydajnych jest nieopłacalny przez braki w technologii, doborze parametrów i zwiększone ryzyko uszkodzenia narzędzi, stąd warto zastanowić się nad rozwiązaniami budżetowymi, ale od sprawdzonych dostawców. Przykładem takich produktów może być marka Groth. Narzędzia tokarskie Groth cechują się cenami o ponad 50% mniejszymi niż produkty premium (koszt płytki to około 15zł, noża około 200zł), zachowując przy tym wydajność na poziomie 90%.
Niezależnie od zastosowanego narzędzia tokarskiego, musimy mieć możliwość zainstalowania go w głowicy narzędziowej, gdzie do gry wchodzą oprawki tokarskie. Dobór takowej należy rozpocząć od rozpoznania typu i rozmiaru głowicy, przy czym najbardziej popularne obecnie to BMT65 oraz VDI40. Następnie wymagany jest wybór typu oprawki tokarskiej (dedykowanej pod nóż tokarski lub inne narzędzie, oraz określającej jego orientację) oraz rozmiaru (wymiarów trzonka narzędzia). Pierwsze zderzenie z mnogością rozwiązań może być tutaj poważnym utrudnieniem, więc warto skorzystać z pomocy firmy od której zakupiliśmy obrabiarkę lub dodatkowej firmy narzędziowej takiej jak Abplanalp Tools. Szeroka kadra jedenastu doradców techniczno-handlowych, wspomagana wieloma centrami i wsparciem inżynierów aplikacji tej firmy, pozwala na bezbłędne rozpoznanie potrzeb i ew. testy sugerowanych solucji w kwestii zakupu oprzyrządowania.