Mimo iż wiele kobiet coraz częściej decyduje się na okulary, stanowią bowiem charakterystyczny element wizerunku i umożliwiają osiągnięcie odpowiedniego efektu, a nawet – umiejętnie dobrane – odwracają uwagę czy wręcz korygują niedoskonałości urody, to jednak soczewki są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli uwielbiasz aktywne życie i uprawiasz sporty. Jakie soczewki są jednak najlepsze i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak dobrać soczewki kontaktowe do naszej wady wzroku?
Trudny wybór soczewek
Noszenie okularów bywa niekiedy uciążliwe, zatem warto zamienić tradycyjne szkła na lekkie i wygodne soczewki. Odpowiednio dobrane korygują niemal wszystkie wady wzroku – astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność oraz starczowzroczność. To, jakie soczewki wybierzesz, powinno jednak zależeć od kilku czynników, m. in. wady wzroku oraz stylu życia, jaki prowadzisz (czy jesteś w stanie odpowiednio pielęgnować soczewki, czy też nie masz na to czasu). Najlepiej, jeśli decyzję o wyborze soczewek podejmiesz wspólnie z okulistą.
Lekarz okulista powinien przeprowadzić badania, które są podstawą do określenia rodzaju i wielkości wady wzroku, a także wyboru najbardziej odpowiednich soczewek. W tym celu dokonuje pomiaru geometrii oka a także sprawdza, czy nie występują schorzenia oczu, będące przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Badania zwykle obejmują:
- określenie ostrości wzroku,
- pomiar krzywizny rogówki,
- ustalenie refrakcji oka,
- sprawdzenie przedniego odcinka oka,
- ocenę wydzielania łez.
Rodzaje soczewek
Obecnie na rynku jest wiele soczewek, które różnią się pomiędzy sobą zarówno materiałem, z którego zostały wykonane, przeznaczeniem czy czasem użytkowania. Z uwagi na materiał wykonania, można je podzielić na miękkie i twarde. Pierwsze z nich są wytwarzane z miękkich materiałów o wysokiej przepuszczalności tlenu – z hydrożelu, który po nawilżeniu w płynach przypomina elastyczną galaretkę. Są wygodne, niewyczuwalne, dobrze przylegają do oka i można w nich np. uprawiać dowolną dyscyplinę sportu.
Drugie zaś są sztywniejsze i grubsze, zachowują własny kształt, dlatego też zalecane są w przypadku osób z bardziej złożonymi wadami wzroku. Nieco trudniej się do nich przyzwyczaić, a niekiedy potrzeba na to nawet kilku dni. W przeciwieństwie do miękkich mogą skorygować poważniejsze wady wzroku, np. duży astygmatyzm, nadwzroczność od +20, a ponadto krótkowzroczność do -20 dioptrii. Twarde są jednak droższe od miękkich, a na ich wykonanie trzeba czekać kilka dni. Po 3 miesiącach należy wymienić je na nowe.
Soczewki jednodniowe czy na dłużej?
Warto postawić na soczewki lepsze, „oddychające”, przepuszczające tlen. Jeśli chodzi o długość ich użytkowania, warto wybrać dla siebie najwygodniejszą wśród dostępnych opcji: soczewki jednodniowe, miesięczne, wyjmowane na noc lub z możliwością noszenia bez przerwy – zarówno w dzień, jak i w nocy. Soczewki jednodniowe przeznaczone są – jak sama nazwa wskazuje – do użytku jednorazowego. Oznacza to, że po zdjęciu powinny zostać wyrzucone do kosza. Ten rodzaj soczewek, mimo iż jest droższym rozwiązaniem, jest najzdrowszy i najbardziej higieniczny. Te z dłuższym terminem ważności po wyjęciu trzeba wkładać do specjalnego pojemnika i płukać odpowiednimi płynami. Kupuje się je w aptece albo u optyka. Należy jednak uważać, aby nie przekroczyć czasu ich użytkowania – w zależności od ich rodzaju: dwóch tygodni, miesiąca, czy nawet roku. Tego rodzaju soczewki należy także odpowiednio pielęgnować. Po zdjęciu powinno się je wyczyścić i zdezynfekować oraz przechowywać w pojemniku ze specjalnym płynem pielęgnacyjnym. W sytuacji, kiedy cierpisz na alergię, powiedz o tym okuliście podczas doboru soczewek. Do ich płukania wybieraj płyny z prowitaminą B5 i sorbitolem (na długo nawilżą one oczy i soczewki).
Jak dobrać soczewki? – Piekące oczy
Osoby noszące soczewki powinny szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Zawsze, kiedy poczujesz, że soczewki stają się mniej wygodne, a pod powiekami zbiera się „piasek”, wpuść do oczu kilka kropli sztucznych łez. Przy ich zakupie zapytaj farmaceutę o odpowiedni preparat przeznaczony dla osób noszących soczewki kontaktowe – natychmiast usunie on poczucie dyskomfortu.
Kiedy natomiast twoje gałki oczne są przekrwione, pokrywają je charakterystyczne czerwone „pajączki” to znak, że problemem jest niedotlenienie (soczewki wykonane są z materiałów o różnej przepuszczalności). Najlepiej wówczas zdjąć na kilka czy kilkanaście dni soczewki, a jeśli objawy się powtórzą, zdecydować się na ich zmianę. Powodem zaczerwienienia oczu bywa również zbyt długie noszenie soczewek, dlatego należy uważnie przestrzegać zaleceń producenta. Nie można nosić ich dłużej niż według wskazań, bowiem zanieczyszczają oko i mogą wywołać uczulenie lub stan zapalny.
Noszenie soczewek to niezwykła wygoda, szczególnie dla osób aktywnych. Pamiętaj jednak, by dobrać je pod okiem specjalisty, który poinstruuje cię, jak precyzyjnie ułożyć soczewki na tęczówce, sprawdzi, czy dobrze leżą, wyjaśni również zasady pielęgnacji tak, by ich noszenie było w pełni zdrowe i higieniczne.