Ci, którzy posiadają w swoim domu akwarium potrafią spędzać przy nim wiele godzin. Nie tylko dbając o nie, ale także przyglądając się podwodnemu światu. Zapytani, co takiego widzą w akwarium często odpowiadają, że jest to swego rodzaju magiczny rytuał, który uspokaja i fascynuje. Akwarystyka posiada wiele zalet, ale ma też swoje wady. Jakie?
Zalety akwarystyki
- Wygoda – jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie możliwe zwierzęta domowe, to ryby w akwarium są bardzo wygodne. Nie trzeba z nimi wychodzić na spacer, nie załatwiają się do kuwety, nie gubią sierści, którą trzeba sprzątać w całym mieszkaniu. Ryby nie chodzą po domu, więc nie musimy uważać na każdym kroku, by przypadkowo nie nadepnąć na naszego podopiecznego. Opieka nad rybami jest więc dużo łatwiejsza niż opieka nad innymi zwierzętami domowymi.
- Brak zniszczeń – większość zwierząt domowych, zanim nauczą się prawidłowych zachowań w mieszkaniu, muszą przejść przez etap przystosowawczy. Niektóre zwierzęta, które zostaną źle wychowane sprawiają w domu nie małe problemy, zwłaszcza jeśli chodzi o zniszczenia. Drapanie mebli i zrzucanie przedmiotów z wysokości przez koty, gryzienie mebli przez psy – to tylko wierzchołek góry lodowej. Ryby trzymane w jednym miejscu – akwarium nie mają okazji, by nabroić.
- Cisza i spokój – ryby nie wydają z siebie odgłosów, nie będą więc hałasować w naszym mieszkaniu i nie zdenerwują sąsiadów. Akwarystyka działa uspokajająco na człowieka, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Szum wody wpływa kojąco na układ nerwowy, obniża ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie. Obserwacja podwodnego świata często porównywana jest do stanu medytacji, wyzwala też kreatywność.
- Brak problemów z podróżą – jeśli zamierzamy wyjechać gdzieś na dłużej, nie musimy obawiać się o akwarium. Odpowiednio przygotowany zbiornik wodny potrafi przetrwać bez opieki nawet 2 tygodnie. Oczywiście jeśli jednak chcemy powierzyć komuś opiekę nad naszym akwarium, będzie to o wiele prostsze zadanie, niż opieka nad innymi zwierzętami domowymi.
- Prosta opieka – jeśli zadbaliśmy od samego początku o odpowiedni sprzęt akwarystyczny i dbamy regularnie o nasze akwarium, to nie musimy przejmować się większymi obowiązkami związanymi z codzienną opieką. Wystarczy poświęcić na opiekę nad akwarium kilka minut, natomiast prace porządkowe zajmą nam pół godziny w tygodniu. Wybierając sklep akwarystyczny, w którym zakupimy nasz sprzęt warto wcześniej przeczytać o markach, jakie w nim znajdziemy oraz opiniach o danym sklepie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepsze źródło, które wprowadzi nas w akwarystyczny świat.
- Edukacja i rozwój dzieci – wybierając akwarium i ryby jako pierwsze zwierzę domowe dla dziecka, możemy w prosty sposób nauczyć nasze pociechy obowiązkowości, systematyczności, dokładności planowania, a także oszczędzania. Dbanie o ryby to też świetny sposób na naukę odpowiedzialności za inne żywe stworzenie. Dzieci poprzez obserwację podwodnego świata mogą także rozwinąć zainteresowanie światem, a przede wszystkim naturą.
- Brak uczuleń – jeśli ty lub którykolwiek z domowników macie alergię, ryby będą idealnym wyborem, jeśli chcemy posiadać zwierzę w domu. Ryby nie mają żadnych alergenów i są idealnymi towarzyszami dla alergików.
- Wspomaganie leczenia – już wcześniej wspomniano o właściwościach leczniczych wody. Posiadanie akwarium będzie idealne dla osób z chorobami krążenia, bowiem oglądanie podwodnego świata obniża ciśnienie krwi i stabilizuję rytm pracy serca. Ma też kojące właściwości, a także jest obowiązkiem, co dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi czy psychicznymi, jak depresja, akwarystyka może stanowić wspomaganie leczenia, a także profilaktykę chroniącą przed nawrotami zaburzeń psychicznych.
- Ozdoba pomieszczenia – akwaria stanowią piękny ozdobnik każdego mieszkania. Odpowiednio dobrane ozdoby, rośliny, ryby i wyposażenie potrafią sprawić, że przeniesiemy magiczny, podwodny świat w nasze cztery ściany. Internetowy sklep akwarystyczny https://trzmiel.com.pl w swojej ofercie posiada wszelki niezbędny sprzęt, by zacząć przygodę z akwarystyką.
Wady akwarystyki
Główną wadą akwarystyki to konieczność inwestycji – akwarystyka słodkowodna, a z pewnością akwarystyka morska nie należą do najtańszych hobby. Koszt akwarium, jego wyposażenia i samych ryb akwariowych jest duży.
Drugą wadą jest konieczność poświęcania czasu i precyzja w dbaniu o zbiornik wodny – dokładne mierzenie parametrów wody, dbanie o biologiczną równowagę wewnątrz zbiornika potrafią stanowić niemałą przeszkodę.