NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Lifestyle

Wciągarki ręczne i elektryczne do usprawnienia podnoszenia i opuszczania ciężkich ładunków

Wciągarki należą do urządzeń mechanicznych, które mogą wyć wykorzystywane do różnych zadań. Posiadają różną budowę, cechy a także sposób działania, dlatego określone ich rodzaje są używane do konkretnych czynności. W sklepie przemysłowym można nabyć zarówno wyciągarki ręczne, których działanie oparte jest na ludzkich mięśniach i przekładniach, wciągarki elektryczne wyposażone w silnik a także wyciągarki bramowe inaczej suwnice stanowiące urządzenia przenośne. Decyzja o wyborze konkretnego urządzenia jest głównie uzależniona od charakteru prac do wykonania.

Wyciągarki ręczne oraz ich zastosowanie

Zadaniem wyciągarki ręcznej jest podnoszenie i opuszczanie ciężkich ładunków w pionie.To urządzenia o małej masie, proste w budowie zapewniające precyzję regulacji ładunku. Urządzenia posiadają korby lub dźwignie do nawijania albo przeciągania lin bądź łańcuchów. Wszechstronność wyciągarki ręcznej powoduje, że można ją dostosować do danego miejsca i zamontować na różne sposoby.

Typy wyciągarek ręcznych:

  • Wciągarki ręczne z hakiem służą do podwieszania na wózku jezdnym, ich zastosowanie wymaga siły ludzkich mięśni
  • Wyciągarki ręczne ślimakowe zaczepiane do powierzchni płaskich, do ich wykorzystania potrzebna jest odpowiednia siła ludzkich mięśni oraz siła z tarcia przekładni.

Wyciągarki ręczne łańcuchowe przeznaczone są do podnoszenia i opuszczania ciężkich ładunków, wykorzystywane często do prac przeładunkowych. Urządzenia dźwigniowe wykorzystywane są do ustawiania i przesuwania ładunków w tym ciężkich maszyn Ten rodzaj wyciągarki użytkowany jest w kopalniach, przemyśle stoczniowym, podczas prac konstrukcyjnych itp.     

Wózki jezdne na belkę bez napędu wykorzystywane są do precyzyjnego przesuwania ładunków podwieszonych wzdłuż belki jezdnej wskutek popychania podwieszonego ciężaru lub ładunków, które znajdują się wzdłuż kołnierza belki jezdnej. Natomiast wózki jezdne z napędem ułatwiają przesuwanie ładunków podwieszonych wzdłuż belki jezdnej przez łańcuch manewrowy. W internetowym sklepie przemysłowym  https://e-hak24.pl/, poza wymienionymi można nabyć także wózek jezdny z przekładnią i wózek jezdny ze sworzniem.

Innym rodzajem wyciągarek ręcznych łańcuchowych są modele do pracy w strefach, które są zagrożone wybuchem, na przykład w przypadku gazów łatwopalnych. Ponadto możliwe jest kontrolowanie w czasie korzystania z wyciągarki. Podstawowe typy urządzenia to: dźwigniowy użytkowany podczas prac remontowych i montażowych w górnictwie i budownictwie, łańcuchowy z napędem ręcznym, przejezdny do ręcznego podnoszenia i opuszczania ładunków oraz przejezdny jednonośnikowy.

Wciągarka ręczna linowa służy do przyciągania ciężkich ładunków, które są znacznie oddalone i mogą być wykorzystywane w osi pionowej jak i poziomej. Urządzenia z ręcznym napędem dźwigniowym znajdują zastosowanie w transporcie, budownictwie i leśnictwie do prac montażowych i remontowych. W sklepie przemysłowym można nabyć także wyciągarkę linową z przekładnią walcową, ślimakową.

 Wciągarki elektryczne – podnoszenie i opuszczanie ładunków

W sklepie przemysłowym dostępne są różne typy wciągarek elektrycznych, które różnią się udźwigiem oraz konstrukcją, mogą być obsługiwane przy wykorzystywaniu kasety kablowej.  Zamawiając wyciągarkę elektryczną w internetowym sklepie przemysłowym –  https://e-hak24.pl/, poza bogatą ofertą urządzeń, można liczyć na fachowe doradztwo przy wyborze najlepszego rozwiązania, które będzie dopasowane do potrzeb danej firmy.

Typy wyciągarek elektrycznych

  • Łańcuchowe – zawieszenia oczkowe, na haku, z przejezdnym wózkiem swobodnym, z wózkiem elektrycznym 2-biegowym. Wyciągarka elektryczna łańcuchowa z zabezpieczeniem przeciążeniowym jest produkowana do podnoszenia i opuszczania kilkutonowych ładunków. Ich użytkowanie podnosi bezpieczeństwo pracy, umożliwiając podniesienie jej wydajności.
  • Wciągniki linowe stacjonarne – do montażu na łapach, do wykorzystania w przypadku ciężkich warunków pracy, ich przeznaczeniem jest wyposażenie suwnic (bramowych, pomostowych). Dostępne modele to: urządzenia 2-linowe, 4-linowe do 2 do 50 ton.      
  • Wciągniki linowe jednobelkowe – przejezdne o udźwigu od 1,6 do 25 ton. Ich przeznaczeniem jest podnoszenie oraz opuszczanie ciężkich ładunków a także ich przemieszenia poziomego. Urządzenia są wykorzystywane podczas wykonywania prac w bardzo trudnych warunkach. Znajdują zastosowanie do suwnic. Wózek wyciągarki może poruszać się zarówno ruchem prostym i krzywoliniowym. Dostępne są również wciągniki linowe dwubelkowe o udźwigu od 2,5 do 25 ton.
  • Wciągniki linowe o niskiej zabudowie – przejezdne 2 linowe o udźwigu od 2 do 8 ton, 4 linowy o udźwigu od 2 do 10 ton. Ich przeznaczeniem jest wyposażenie suwnic.
  • Wciągniki warsztatowo-remontowe – stacjonarne z zawieszeniem oczkowym, zawieszeniem na haku, przejezdnym wózkiem swobodnym, jednobiegowym i dwubiegowym. A także wciągnik elektryczny linowy, z ramieniem przyściennym obrotowym, z przekładnią ślimakową, z silnikiem 3 fazowym jedno lub dwubiegowym. Te rodzaje wciągników stosowane są w próżnych pracach produkcyjnych, magazynowych, warsztatowych a także załadunkowych.

Zastosowanie wciągników elektrycznych umożliwia udoskonalenie różnych procesów montażowych i transportowych. Dotyczy to zakładów przemysłowych i warsztatów. Dzięki wykorzystaniu tych urządzeń możliwe jest bezpieczne podnoszenie, opuszczanie i przesuwanie różnych ciężkich ładunków posiadających różne gabaryty, kształt i masę.