Stale rozwijający się rynek komercyjnych nieruchomości rodzi kolejne potrzeby organizacji przestrzeni w ich wnętrzach i na ich terenie. Jednym z elementów, które mają w tym aspekcie duże znaczenie są instalacje teletechniczne. To właśnie one wpływają na bezpieczeństwo i lepszą organizację miejsca pracy w budynku. Co warto o nich wiedzieć i jakie konkretne systemy wchodzą w skład instalacji teletechnicznych? Koniecznie zobacz nasz dzisiejszy artykuł!
Czym są instalacje teletechniczne w budynkach komercyjnych?
Pod pojęciem instalacji teletechnicznych kryją się różnego rodzaju systemy i procedury, które mają wpływ na kluczowe czynniki bezpieczeństwa i organizacji pracy, a także zarządzanie procesami i zdarzeniami, wynikającymi ze specyfiki wykonywanej działalności gospodarczej.
Do głównych elementów instalacji teletechnicznych można zaliczyć:
-
Systemy nadzoru wizyjnego (CCTV);
-
Systemy alarmowe;
-
Systemy wykrywania i przeciwdziałania pożarom;
-
Dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO);
-
Systemy kontroli dostępu;
-
Systemy rejestracji czasu pracy;
-
Kontrolowane strefy pożarowe.
Odpowiednio zorganizowana i nadzorowana sieć teletechniczna pozwala na sprawne i komfortowe realizowanie zadań przez osoby zatrudnione wewnątrz budynku. Jednocześnie skuteczny nadzór nad dostępem do konkretnych stref nieruchomości, wzmaga poczucie bezpieczeństwa.
Jak wygląda projektowanie instalacji teletechnicznych?
Przed rozpoczęciem prac projektowych i montażowych, należy dokładnie przeanalizować wymogi bezpieczeństwa stawiane przez przedsiębiorcę oraz obligatoryjnie narzucone przez prawo w stosunku do konkretnej specyfiki działania firmy.
Obecnie podmioty oferujące projektowanie instalacji teletechnicznych opierają się o nowoczesne, inteligentne i zintegrowane systemy zarządzania, które są w stanie dostarczać bardzo precyzyjne informacje. Tym samym nadzór nad poszczególnymi elementami bezpieczeństwa na terenie całego obiektu, może być realizowany z jednego miejsca. Jest to szczególnie istotne w przypadku systemów wizyjnych CCTV, systemów alarmowych i kontroli dostępu, które pozostają całkowicie zintegrowane.
Jak przebiega montaż instalacji teletechnicznych?
Procedura montażu systemów teletechnicznych przebiega szybko i mało inwazyjnie, ale pod warunkiem przeprowadzenia skrupulatnej analizy i rozpoznania potrzeb klienta. Bardzo istotne jest rozplanowanie wszystkich fizycznych połączeń czy też rozmieszczenia ewentualnych punktów dostępowych, które mogą pracować w pełni bezprzewodowo. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno uwarunkowania architektoniczne (rozkład pomieszczeń, dostępność sieci elektroenergetycznej, etc.), jak i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych w przypadku montażu systemów zewnętrznych (np. kamery CCTV).
Dlaczego warto wybrać nowoczesne systemy teletechniczne?
Liczne korzyści wynikające z zastosowania inteligentnych systemów teletechnicznych są uzależnione od branży i specyfiki działania firmy. Większość korporacji doceni lepszą organizację pracy poprzez zastosowanie systemów RCP (rejestracji czasu pracy), podczas gdy przedsiębiorstwa produkcyjno-przemysłowe będą stawiać na zaawansowane i wygodne systemy kontroli dostępu do konkretnych stref w budynku.
Słowem podsumowania, obecna oferta podmiotów świadczących usługi projektowania i montażu systemów teletechnicznych jest na tyle obszerna, że mogą one spełnić oczekiwania i wymogi praktycznie każdego przedsiębiorstwa czy korporacji – niezależnie od branży.