NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

linkowe wyłączniki bezpieczeństwa
Technologia

Jak działają i gdzie znajdują zastosowanie linkowe wyłączniki bezpieczeństwa?

Właściciele zakładów produkcyjnych wiedzą, że hala powinna nie tylko dbać o maksymalną wydajność pracy maszyn i personelu, ale też spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Może bowiem zdarzyć się, że wystąpi konieczność awaryjnego zatrzymania maszyny, czy nawet całej linii produkcyjnej.

Warto przygotować produkcję w taki sposób, by była możliwość automatycznego i natychmiastowego zatrzymania sprzętu w nagłej sytuacji. W tym celu stosuje się właśnie wyłącznik linkowy. Jak działają takie wyłączniki bezpieczeństwa i gdzie znajdują swoje zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Wyłącznik linkowy – czym jest?

Na halach produkcyjnych najczęściej możemy znaleźć powszechne, czerwone przyciski grzybkowe. Służą one do wstrzymywania ruchu maszyn w razie awaryjnych sytuacji. Wyłącznik bezpieczeństwa linkowy to narzędzie mające uzupełnić te podstawowe środki ochrony na halach produkcyjnych. Składa się on z napiętej linki, która umieszczona jest pomiędzy dwoma wyłącznikami. Linka poprowadzona jest na specjalnej prowadnicy.

Gdzie stosuje się wyłączniki linkowe?

Standardowe wyłączniki linkowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim przy otwieraniu i zamykaniu bram automatycznych. Natomiast zadaniem wyłączników linkowych bezpieczeństwa jest awaryjne zatrzymanie maszyny zaraz po pociągnięciu linki.

Jak mówi norma PN-EN ISO 13850 – jeśli drut lub linka zostanie obluzowana, przerwana lub odłączona, powinien wygenerować się sygnał zatrzymania awaryjnego. Z tego właśnie powodu, wyłącznik linkowy wyposażony jest w odpowiednią funkcję, która pozwala na kontrolowanie stanu linki. Pociągnięcie lub zerwanie linki będzie skutkowało zmianą w ustalonej wcześniej pozycji naciągu. Wyłącznik linkowy wówczas odbiera to jako sygnał, by awaryjnie zatrzymać maszynę. Niektóre wyłączniki dodatkowo wyposażono we wskaźnik umożliwiający sprawdzenie naciągnięcia linki oraz jej odchył od normy, która została przez nas wcześniej ustalona.

Wyłącznik bezpieczeństwa – czym się wyróżnia?

Niewątpliwą zaletą wyłącznika linkowego jest elastyczna linka. Z pomocą dodatkowych prowadnic i rolek możemy ją poprowadzić wzdłuż całego obszaru produkcyjnego, bez względu na to, jaki jest jego układ. Dzięki temu taki system możemy bezproblemowo wdrożyć w dowolnej hali produkcyjnej bez konieczności przeorganizowywania przestrzeni.

Jeśli zdecydujemy się na system z linkowymi wyłącznikami bezpieczeństwa, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii na etapie projektowania. Powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić, jakie będzie maksymalne możliwe ugięcie i jaka wartość ugięcia będzie stanowić podstawę do uruchomienia sygnału zatrzymania awaryjnego. Pozwoli to uniknąć wstrzymania prac poprzez przypadkowe dotknięcie linki przez personel.

Ponadto linki muszą być prawidłowo oznaczone, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa. Najczęściej ich poprowadzenie wskazują specjalne chorągiewki znakujące. Ustalmy też wcześniej minimalny odstęp pomiędzy linką a najbliższym przedmiotem znajdującym się w jej otoczeniu. Musi być do niej stworzony łatwy i intuicyjny dostęp w razie nagłej sytuacji.

Podstawowe zasady doboru wyłączników

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podstawową zasadą przy doborze wyłączników bezpieczeństwa, jest dopasowanie ich do warunków w danym zakładzie. Należy przeanalizować wszystkie czynniki, które potencjalnie mogą mieć negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Może być to:

  • narażenie na udary,
  • zawilgocenie,
  • wpływ cieczy lub gazów agresywnych,
  • zapylenie,
  • skrajne temperatury
  • zagrożenie wybuchem.

Przy wyborze musimy też rzecz jasna uwzględnić specyfikę maszyn produkcyjnych i miejsca, w którym zamontowany będzie wyłącznik. Musi być on tożsamy z charakterem zadania, jakie stawiane jest przed wyłącznikiem bezpieczeństwa. Projekt powinien też mieć na uwadze zgodność, nie tylko z wymaganiami prawnymi, ale też wytycznymi wszystkich odpowiednich norm krajowych i europejskich.

Wyłącznik linkowy – gdzie się sprawdzi?

Wyłączniki linkowe bezpieczeństwa doskonale sprawdzają się w przypadku systemów transportu bliskiego, systemów przenośników czy też instalacjach przemysłowych o rozległej strefie niebezpiecznej w przemyśle drzewnym lub też opakowaniowym.

Przede wszystkim znajdują swoje zastosowanie w maszynach i przy ciągach produkcyjnych wtedy, gdy nie ma możliwości zamontowania właściwych osłon. Z powodzeniem wykorzystuje się je do zabezpieczenia maszyn na długich odcinkach, takich jak taśmociągi. Są rozwiązaniem znacznie bardziej wygodnym, efektywnym i ekonomicznym w porównaniu do dotychczas znanych systemów. Montaż wyłączników linkowych pozwala na zaoszczędzenie czasu przy montażu oraz materiałów niezbędnych do wykonania instalacji. Warto nadmienić, że jednym wyłącznikiem linkowym możemy zabezpieczyć nawet stumetrowy taśmociąg.

Posumowanie

Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie wyłącznika linkowego bezpieczeństwa, powinniśmy zadbać o każdy szczegół. Nie zapominajmy o najważniejszych normach, takich jak PN-EN ISO 13849-1, zgodnie z nową normą PN-EN ISO 13850.