Moda męska ewoluowała od czasów Starożytności, a można by powiedzieć, że nawet wcześniej. W końcu już 70 tys. lat temu człowiek nauczył się obrabiać skóry i szyć odzienie. Warto zatem poznać historię mody męskiej w pigułce. Dotyczyć ona będzie nie tylko stroju, ale również fryzur czy zarostu. Przybliżymy także aktualne trendy w modzie męskiej.
Jak ewoluowały uczesania od Starożytności po czasy współczesne?
Warto rozpocząć od uczesania, o które dbano już w Starożytności. Mężczyźni nosili długie upięte włosy albo wręcz przeciwnie pozbywali się ich całkowicie. Tak było w Starożytnym Egipcie, gdzie golenie włosów dla higieny było częste u wyższych warstw społecznych. W Starożytnym Rzymie eksperymentowano z henną, włosy zarówno rozjaśniano, jak i przyciemniano w ten sposób. W Starożytnej Grecji mężczyźni nosili peruki. W średniowieczu fryzury były krótkie, bo miały być wygodne pod hełmem. W kolejnych wiekach mężczyźni nosili znów dłuższe włosy, by w baroku powrócić do peruk. Potem modne były włosy średniej długości odpowiednio przycięte i ułożone lub zaczesane do tyłu. Od wieków stosowano także kosmetyki dla mężczyzn. Początki stosowania brylantyny sięgają XVIII wieku. Włosy myto popiołem i gliną, a w średniowieczu saletrą i zmiażdżoną cieciorką. W okresie baroku często rezygnowano z higieny na rzecz perfumowania. Każdy miał wtedy również przy sobie przyrząd do zabijania pcheł. Sposobem na obfitą fryzurę kiedyś nie były kosmetyki, a raczej peruka. Obecnie częściej stawia się na stylizację naturalnych włosów niż doczepy, zwłaszcza w wersji męskiej.
Jak zmieniał się stosunek do brody na przestrzeni wieków
Także wygląd brody ewoluował na przestrzeni wieków. Niegdyś była ona symbolem męstwa, a obecnie jest po prostu symbolem męskości. Już w Starożytności wojownicy nosili brody. Jednak wyższe warstwy społeczne brody goliły, a tym, jak i strzyżeniem zajmowali się niewolnicy. W średniowieczu broda była atrybutem rycerza, a pociągnięcie za brodę było wyzwaniem do pojedynku. Golenie brody stało się powszechne w XIX wieku, choć i wtedy nie stroniono od zarostu, np. elegancko wypielęgnowanych wąsów. XX w. wprowadził różnorodność i elastyczność powszechne stały się maszynki, które wyparły brzytwy, a mężczyzna mógł zmieniać wygląd swojego zarostu w zależności od swoich aktualnych upodobań i tak jest do dziś. Oczywiście posiadając brodę, nawet tzw. kilkudniową warto o nią dbać i sięgać choćby po olejek do brody. Wysokiej jakości kosmetyki dla mężczyzn w Beardman.pl będą doskonałym wyborem. Można zdecydować się także na balsamy do brody, szampony, odżywki do brody, woski do brody i wąsów, a ponadto grzebienie czy też kartacze.
Moda męska w pigułce – jak ubierano się kilka wieków temu?
Warto zwrócić uwagę także na ubiór. Otóż także i on ewoluował, a historię mody męskiej w pigułce można określić sformułowaniem od sukienki do spodni. W XVII wieku bardzo popularne były dublety, czyli usztywniane i wzmacniane kaftany, a na nogach noszono pludry – krótkie spodnie do uda, kolana lub łydki. Bogatsi nosili także koronkowe kołnierze. W XVIII wieku popularny był szustokor, który potem przekształcił się we frak. Wtedy mężczyźni nosili także spodnie typu culotte, sięgające za kolano. Współcześnie w modzie dalej są fraki, ale jednak znacznie częściej jeśli chodzi odzież formalną i smart casualową wybierane są garnitury.
Aktualne trendy w modzie męskiej – poznaj najciekawsze
Warto zwrócić uwagę na aktualne trendy w modzie męskiej. Pastelowe barwy i dopamine dressing, czyli wybór jaskrawych kolorów to jedne z trendów. Latem mężczyźni mogą nosić bermudy, np. w kratkę, a do nich koszule. Modne są modele koszul popularnych w latach 70-tych z szerokim, kubańskim kołnierzykiem. Oczywiście moda streatwear dalej zachwyca, a wśród niej można wybrać chociażby joggery, które obecnie panowie noszą także do eleganckiej koszuli. Warto wybierać kamizelki czyli element mody prepsy, a także oversizowe dresy. Wśród nadchodzących trendów są połyskujące jednolite koszule, ale i te z wzorami zwierzęcymi. Powraca moda kowbojska i modne jest połączenie t-shirtu i casualowej koszuli.