NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Jak powstają perfumy
Lifestyle

Jak powstają perfumy, jakie wyróżnia się ich rodzaje?

Piękne zapachy pobudzają zmysły. W naturze występuje mnóstwo roślin, które zawierają olejki eteryczne odpowiadające za niezwykłe doznania węchowe. Nawet zwierzęta produkują substancje, które silnie oddziałują na sferę psychofizyczną. Obecnie można liczyć na mnogość gotowych perfum, na które składają się rozmaite kompozycje zapachowe. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych perfum, stało się to bardzo dochodowym biznesem.

Historia perfum

Perfumy towarzyszą ludziom od wieków. Były obecne już w starożytnym Egipcie. Naukowcy odkryli, że olejków eterycznych używano do balsamowania ciał. Były one także wykorzystywane podczas rozmaitych rytuałów religijnych. Palono rośliny w celu wydobycia z nich różnych nut zapachowych, a powstający dym niósł je prosto do bogów. Do Europy perfumy trafiły w średniowieczu za sprawą rycerzy uczestniczących w wyprawach krzyżowych. Arabowie opracowali metody robienia perfum za pomocą wody z płatków róż. Z kolei Francuzi wydestylowali czysty alkohol z wina, który posłużył do produkcji perfum. Pierwsze domy perfumeryjne pojawiły się w XVII wieku w Paryżu. Najpierw bazowano na naturalnych surowcach, ale w XIX wieku zastosowano również syntetyczne składniki. Koszt produkcji perfum był początkowo bardzo wysoki, więc mogły pozwolić sobie na nie tylko elity. Rozwój perfumerii sprawił, że wytwarzanie perfum stało się mniej kosztowne, przez co trafiły w końcu na masowy rynek.

Jak i z czego powstają perfumy?

Do produkcji perfum sięga się po rozmaite składniki, które decydują o zapachu i działaniu. Najczęściej wykorzystuje się surowce roślinne. Olejki eteryczne powstają z kwiatów i liści. Używa się także żywic i składników pochodzenia zwierzęcego. Perfumy robi się przykładowo z ambry, czyli substancji wydzielanej przez kaszaloty. Niezwykle ceniony jest zapach piżma, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stanowi wydzielinę wytwarzaną przez gruczoły kozła. Wyciągi alkoholowe używane do produkcji perfum zawierają również kastoreum. Substancja ta służy bobrom do natłuszczania futra. Do produkcji perfum stosuje się również szereg składników syntetycznych. Ich zadaniem jest wzmocnienie walorów zapachowych. Dostępne są również syntetyczne odpowiedniki naturalnych substancji. Nie zawsze można przecież pozyskać wydzieliny wytwarzane przez jakieś egzotyczne zwierzęta. Lista roślin używanych do produkcji perfum jest bardzo długa. Znajdują się na niej drzewo sandałowe, geranium, bergamotka, irys, jaśmin, kadzidło, kardamon, mimoza, mirra, narcyz, neroli, paczula, tuberoza, wanilia, ylang-ylang i wiele więcej. Więcej na: https://dbay.pl/zdrowie-i-uroda/perfumy-i-wody/

Jakie wyróżnia się rodzaje perfum?

W zależności od koncentracji zapachu, wyróżnia się perfumy, wody perfumowane, wody toaletowe, wody kolońskie i wody odświeżające. Te pierwsze cechują się największą zawartością aromatycznych składników od 15 do 45%. W wodach perfumowanych jest ich od 15 do 20% a w wodach toaletowych od 5 do 10%. Kompozycje zapachowe opierają się na trzech nutach: głowy, serca i bazy. W zależności od tego, jakie zapachy dominują, wyróżnia się perfumy cytrusowe, kwiatowe, szyprowe, orientalne, aldehydowe, drzewne i skórzane.

Po czym poznać oryginalne perfumy? Jak odróżnić je od podróbek?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać perfumy, aby nie trafić na produkty nieoryginalne. Niestety nie brakuje podróbek, szczególnie w przypadku produktów renomowanych marek. Jeśli ktoś nie zna się na perfumach, to niestety bardzo łatwo go oszukać, bo na pierwszy rzut oka niezwykle trudno dostrzec jakieś różnice. Na uwadze powinno się mieć oczywiście cenę. Jeśli jest ona podejrzanie niska, to może to wskazywać na podrobione perfumy. Produkty klasy premium kosztują sporo i płaci się w dużej mierze za samą markę. Należy wobec tego porównać ze sobą ceny, zachowując czujność. Konieczne staje się również dokładne obejrzenie opakowania.

Istotne jest zwracanie uwagi na detale, bo tylko one są w stanie wskazać na sfałszowany produkt. Należy szukać różnic w literach, rozmiarze i stylu czcionki. Wymaga to dobrej znajomości oryginalnego produktu, aby móc zauważyć minimalne różnice. Jeśli perfumy zostały owinięte sporą ilością folii, to również może to wskazywać na ich podrobienie. Bardzo ważny jest wygląd flakonika, rozmiar butelki i jej odcień oraz nadruk. Nawet atomizer ma znaczenie. Oryginalne perfumy są starannie wykonane, z dbałością o każdy szczegół. Porównać należy również pojemność flakonów. Jeśli jest to możliwe, to należy przetestować perfumy, w oryginalnych można wyczuć wyraźnie trzy nuty zapachowe.