NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

naprawa paleciaka
Motoryzacja

5 wskazówek, jak przedłużyć żywotność paleciaka

Wózki paletowe, potocznie nazywane paleciakami, to urządzenia, które na co dzień wykorzystuje się przede wszystkim w przestrzeni magazynowej. Pomimo tego, że nie są one objęte dozorem UDT (Urząd Dozoru Technicznego), wymagają od użytkownika odpowiedniej konserwacji, która wpływa na wydłużenie żywotności wózka paletowego. Co ważniejsze, naprawa wózków paletowych nie zawsze wymaga interwencji specjalistycznego serwisu, więc operator urządzenia, niektóre z usterek jest w stanie naprawić osobiście.

Wózki paletowe – budowa

Wózki charakteryzują się prostą budową. Najważniejszym elementem jest korpus z widłami. Prócz tego wyróżniamy dyszel, pompę hydrauliczną, kółka sterujące oraz rolki prowadzące, umieszczone w przedniej części wideł. Pomimo nieskomplikowanej budowy, aby wózek paletowy spełniał swoje zadanie, wszystkie z wymienionych części muszą być sprawne. 

W sytuacji, kiedy jeden z mechanizmów wózka nie będzie działał poprawnie, takie urządzenie powinno zostać wyłączone z pracy. Pośród usterek, jednymi z najczęściej występujących są problemy z:

  • powolnym unoszeniem wideł
  • powolnym opuszczaniem wideł
  • podnoszeniem ładunku
  • samoczynnie opadającymi widłami
  • wyciekiem oleju
  • układem jezdnym wózka

Naprawa wózków paletowych – regeneracja wideł

Paleciaki eksploatowane są nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale także na powietrzu, co sprawia że narażone będą na niekorzystne warunki pogodowe. Wilgoć i obecność wody w dłuższej perspektywie działa destrukcyjnie na elementy wózka i może prowadzić do rozwoju korozji. Elementem najbardziej narażonym na jej działanie są widły. 

Obecnie, nawet kiedy korozja występuje dość rozlegle, możliwa jest regeneracja wideł, którą przeprowadzają specjalistyczne serwisy. Skorzystanie z ich usług pozwoli zaoszczędzić pieniądze i uratować wózek paletowy. 

5 wskazówek jak przedłużyć żywotność paleciaka

  1. Korzystaj z wózka zgodnie z jego przeznaczeniem. I choć wydaje się to oczywiste, jest to podstawowa zasada, której przestrzeganie pozwoli nam na długo zachować urządzenie w dobrej kondycji. Starajmy się unikać przeciążania wózków, a już w żadnym wypadku nie modyfikujmy wózka paletowego według własnego widzimisię. Zapoznajmy się z instrukcją obsługi urządzenia, jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności z takim sprzętem.
  2. Kontroluj stan oleju oraz układu hydraulicznego. Dobór nieodpowiedniego rodzaju oleju może wpłynąć na pracę wózka paletowego – rzadki płyn może wyciekać, a w przypadku oleju o większej gęstości może dochodzić do blokowania układu. Stan ilości i jakości płynu powinno sprawdzać się minimum co 6 miesięcy i w razie konieczności uzupełnić. 
  3. Nie zapominaj o sprawdzaniu stanu kół i rolek prowadzących. Uszkodzenie tych, z pozoru błahych części, będzie prowadziło do blokowania się wózka i jego unieruchomienia. Kółka w czasie pracy ulegają ścieraniu i są bardzo narażone na szereg uszkodzeń mechanicznych.
  4. Zadbaj o odpowiednie ustawienie łańcucha. Jest elementem, dzięki któremu możliwe jest unoszenie i opuszczanie ładunków. Z czasem może się rozciągać i wymagać wymiany. 
  5. Pamiętaj – zapobiegaj! Życie pokazuje, że większość usterek w wózkach paletowych wynika ze zlekceważenia początkowych objawów. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk wczesnego reagowania na drobne awarie właśnie po to, aby nie były one początkiem poważnej usterki.